Të fundit

Sulm në kishën e Stambollit, ISIS merr përgjegjësinë, arrestohen dy të dyshuarit

Shteti Islamik i Irakut dhe Sirisë (ISIS) mori përgjegjësinë për sulmin e armatosur në kishën Santa Maria në distriktin Byjykdere të Stambollit, gjatë shërbesës.

Në sulmin e ndodhur të dielën në Stamboll, dy persona kanë hyrë në kishën Santa Maria gjatë shërbesës dhe kanë kryer një sulm të armatosur. Ka humbur jetën 52-vjeçari Tuncer Cihan, i cili u qëllua me plumb në kokë gjatë ngjarjes.

Sulmuesit, të cilët u panë të veshur me maska ​​në kamerat e sigurisë, u larguan nga vendi i ngjarjes dhe policia nisi një operacion kërkimi. Pas një kontrolli që ka zgjatur gjatë gjithë natës, janë kapur dy të dyshuar.

Ministri i Punëve të Brendshme Ali Yerlikaya bëri një deklaratë në Drejtorinë e Policisë së Stambollit, në lidhje me operacionet e kryera pas sulmit të armatosur gjatë shërbesës të së dielës në kishë.

Ministri Yerlikaya tha: Forcat tona të policisë bastisën 30 adresa të ndryshme gjatë gjithë ditës dhe deri më tani janë ndaluar 47 persona. Më në fund, në adresën e specifikuar në orën 22:00 u kapën të dy të dyshuarit për vrasje. Dëshiroj të them se të dy nga të dyshuarit janë shtetas të huaj. Ne konsiderojmë se këta dy shtetas të huaj, njëri nga Taxhikistani dhe tjetri nga Rusia, janë anëtarë të DAESH-it. Dëshiroj të falënderoj Policinë tonë të Stambollit dhe oficerët heroikë të policisë që i kapën të dy të dyshuarit për vrasje më pak se 12 orë pas incidentit.

Ministri Yerlikaya tha se do të merren deklaratat e të dyshuarve për vrasjen e kryer në kishë dhe do të zbardhen pikat e errëta në lidhje me ngjarjen. ISIS mori përgjegjësinë për sulmin përmes Telegram

Një deklaratë është publikuar edhe në Amag, një nga mediat e ISIS.

Në deklaratë, bazuar në zyrtarë të lartë të ISIS-it, thuhej se sulmi ishte një përgjigje ndaj udhëzimeve të drejtuesve të organizatës se ‘hebrenjtë dhe të krishterët duhet të jenë në shënjestër kudo’.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci