Të fundit

Sulmi me dron ku mbetën tre ushtarë amerikanë të vrarë, SHBA: Nuk po kërkojmë luftë me Iranin

John Kirby, në një intervistë për televizionin NBC në SHBA, ka thënë se Shtëpia e Bardhë nuk po kërkon luftë me Iranin apo përshkallëzim rajonal.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare tha:

“Ne nuk po kërkojmë një luftë me Iranin. Ne nuk po kërkojmë përshkallëzimin e konfliktit në rajon. Natyrisht, këto sulme vazhdojnë të vijnë. Ne do të vazhdojmë të shikojmë opsionet. Unë nuk mund të flas në emër të Udhëheqësit Suprem ose atë që ai dëshiron ose nuk dëshiron. Unë mund t’ju them se çfarë duam. Ajo që ne duam është një Lindje e Mesme e qëndrueshme, e sigurt dhe e begatë dhe duam që këto sulme të ndalen”.

Në lidhje me akuzat e bëra nga Izraeli kundër 12 punonjësve në agjencinë e OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA), e cila ka çuar në tërheqjen e fondeve nga SHBA për agjencinë, Kirby tha:

“Është e rëndësishme të mbani mend se UNRëA bën punë të rëndësishme në të gjithë rajonin, sigurisht në Gaza. Ata kanë ndihmuar në shpëtimin e mijëra jetëve dhe ne nuk duhet të kundërshtojmë punën e mirë të një agjencie të tërë për shkak të akuzave të tmerrshme, thjesht të tmerrshme kundër një numri të vogël të punonjësve të tyre. Kështu që unë mendoj se ne kemi pikat e vendimit që do të duhet t’i bëjmë për të ecur përpara këtu, por nuk dua të kaloj përpara hetimit dhe asaj që do të gjejë”.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci