Të fundit

Njohja ndodhi sa ai ishte Kryeministër, Hoti reagon pas lajmit se Izraeli do t’ia heq vizat Kosovës

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka reaguar pas lajmit se Izraeli do t’ia heq vizat Kosovës.

Përmes një postimi në Facebook, Hoti është shprehur i lumtur se gjatë kohës sa ishte kryeministër i Kosovës Izraeli e kishte njohur Kosovën si shtet.

”Jam i lumtur që sa isha Kryeministër e pranuam njohjen nga Izraeli dhe tash si Kryetar i Grupit të Miqësisë Kosovë-Izrael ta marrë lajmin se së shpejti lëvizim pa viza në Izrael. Si Grup i Miqësisë kemi punuar shumë që të thellojmë bashkëpunimin ekonomik dhe diplomatik me Izraelin. Ndër kërkesat e para në vizitën që kishim në Izrael si Grup i Miqësisë kërkuam heqjen e vizave për qytetarët tanë. Kjo është një mundësi për qytetarët dhe bizneset t’i shkëmbejnë përvojat e tyre”, ka thënë ai.

“Zoti e bekoftë Republikën e Kosovës dhe miqtë e saj”, ka deklaruar ai.

Më 4 shtator të vitit 2020 nën ndërmjetësimin e presidentit të atëhershëm amerikan, Kosova dhe Serbia kishin nënshkruar marrëveshje ndaras me SHBA-në që për qëllim kishin normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi.

Pjesë e marrëveshjes që Kosova e nënshkroi ishte edhe njohja nga izraeli, kështu Kosova pranoi që ta ketë ambasadën në Jerusalem, lokacion i kontestuar nga shumica e vendeve të botës, poqë i mbështetur nga administrata Trump.

Video nga Paradoks

Ekskluzive: I kërkuar nga Interpoli për vr’asjen që tronditi Norvegjinë - misteri i njeriut që sillej në Ferizaj me katër identitete të rreme

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci