Të fundit

Rusia krenohet se po i mposht sanksionet, por perspektivat e saj afatgjata janë të zymta

Presidenti rus Vladimir Putin është shprehur i gëzuar për rezistencën e Rusisë ndaj sanksioneve ndërkombëtare dhe elasticitetin e saj të supozuar ekonomik, pavarësisht përpjekjeve të Shteteve të Bashkuara dhe partnerëve të saj të G7 për të mbytur të ardhurat e Moskës nga nafta dhe për t’i uritur nga teknologjia ushtarake.

Duke u tallur me ekonomitë e Evropës, Putin tha në një ngjarje të fundit: Ne kemi rritje dhe ata kanë rënë… Të gjithë kanë probleme nga çatia, madje as të krahasueshme me problemet tona.

Është e vërtetë që, ndërsa afrohet përvjetori i dytë i pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia, shteti rus po fiton miliarda nga eksportet e naftës dhe diamanteve, fabrikat e tij ushtarake po punojnë pa probleme dhe shumë banka ruse mund të kenë ende qasje në sistemin financiar ndërkombëtar.

Rusia është përshtatur me gamën e gjerë të sanksioneve të vendosura nga vendet perëndimore. Larg nga përkulja nën peshën e tyre, ekonomia ruse është në fakt 1% më e madhe se sa ishte në prag të pushtimit.

Por perspektiva afatgjatë është shumë më pak rozë. Lufta po shtrembëron ekonominë dhe po thith burimet në prodhimin ushtarak me një ritëm të paqëndrueshëm.

Rostec, një kompani ruse e mbrojtjes në pronësi të shtetit, rriti prodhimin e automjeteve të blinduara gati pesëfish në vitin deri në nëntor, sipas kryetarit të saj Sergei Chemezov. Ka pasur rritje të ngjashme të mëdha në prodhimin e municioneve dhe dronëve.

“Ne rritëm prodhimin e municioneve për armë zjarri dhe MLRS sisteme raketash me shumë lëshime me 50 herë,” i tha Chemezov Putinit në një takim të Kremlinit në dhjetor.

Por ndërtimi i gjërave në mënyrë që ato të shkatërrohen në fushën e betejës nuk është një rrugë drejt suksesit ekonomik.

Një lojë si macja me miun

Që nga shkurti i vitit 2022, qeveritë perëndimore kanë kërkuar të zvogëlojnë të ardhurat e Rusisë nga eksportet e energjisë dhe mineraleve, dhe t’i japin uri asaj të teknologjisë dhe financave, duke dëmtuar aftësinë e saj për të bërë luftë.

Në këtë proces ata kanë vendosur sanksione ndaj më shumë se 15,000 subjekteve dhe individëve rusë, sipas një baze të dhënash të krijuar nga Këshilli Atlantik.

Por sanksionet kërkojnë kohë për të pasur efekt. Ka ende shumë klientë për atë që Rusia bën më së miri – shitjen e naftës dhe mallrave të tjera. Pjesa më e madhe e Azisë nuk është nënshkruar për sanksione, duke i siguruar Rusisë tregje të gatshme për naftën e saj, si dhe pajisje të teknologjisë së lartë, të blera dikur nga Perëndimi. India dhe Kina tani përbëjnë 90% të eksporteve ruse të naftës, sipas zëvendëskryeministrit Alexander Novak.

Dhe ndërsa lufta ka evoluar, po ashtu kanë evoluar edhe teknikat ruse për shmangien e sanksioneve.

Në përpjekje për të kufizuar fitimet ruse nga nafta, vendet e G7 njoftuan se anijet dhe siguruesit perëndimorë mund të përdoren vetëm kur çmimi i naftës është më pak se 60 dollarë për fuçi. Kështu Rusia zhvilloi një rrjet të ri transportuesish për të kapërcyer kufizimet dhe për të vazhduar shitjen në Indi dhe Kinë.

Ndërsa çmimet globale të naftës së papërpunuar ranë në fund të vitit 2023, po ashtu ranë edhe të ardhurat ruse, por ato ishin ende  15.2 miliardë dollarë  vetëm në nëntor.

Grupi i ekspertëve të Këshillit Atlantik, i cili gjurmon ndikimin e sanksioneve, mendon se Rusia po lëviz 71% të eksporteve të saj të naftës përmes një flote fantazmë në rritje, pronësia dhe detajet e regjistrimit të së cilës janë të kamufluara.

Analistët e anijeve Windeard vlerësuan në shtator se rreth 1,400 anije ishin përdorur për të lëvizur naftën ruse në kundërshtim me sanksionet perëndimore, shumë prej tyre lundronin pa sigurim.

Christine Abely, autore e “Sanksionet e Rusisë: Përgjigjja ekonomike ndaj pushtimit rus të Ukrainës”, thotë se kufiri i çmimit të naftës “është bërë subjekt i evazionit më të përhapur me kalimin e kohës, si për shkak të shkeljes së drejtpërdrejtë të kushteve të kufirit ashtu edhe nga Rusia, duke ndërtuar flotën e saj hije për të transportuar naftë.”

Zyrtarët perëndimorë po kërkojnë mënyra për të trajtuar këtë evazion. Në tetor, Departamenti i Thesarit i SHBA sanksionoi kompanitë e regjistruara në Turqi dhe Emiratet e Bashkuara Arabe për transportimin e naftës së papërpunuar ruse të shitur mbi kufirin e çmimit.

Por, frenimi i evazionit është i vështirë në botën e errët të transportit tregtar.

Përveç kësaj, vë në dukje Këshilli Atlantik, shumica e bankave ruse kanë qasje në SWIFT – një shërbim mesazhesh që lidh institucionet financiare në mbarë botën – duke u mundësuar atyre të kryejnë transaksione ndërkombëtare dhe të shlyejnë pagesat ndërkufitare. Vetëm disa banka janë shkëputur nga platforma si pjesë e sanksioneve.

Grupi i ekspertëve llogarit gjithashtu se Rusia importoi mbi 900 milionë dollarë fushëbetejë dhe teknologji me përdorim të dyfishtë në muaj në gjysmën e parë të 2023.

Agjencia Kombëtare e Krimit në Mbretërinë e Bashkuar tha kohët e fundit: Rusia po përpiqet të prokurojë mallra të sanksionuara në Mbretërinë e Bashkuar përmes vendeve ndërmjetëse… duke përdorur zinxhirë komplekse furnizimi dhe rrugë alternative furnizimi për të blerë produkte të sanksionuara.

Një analizë e të dhënave zyrtare ruse nga Financial Times zbuloi se, pasi qasja në mjete precize nga Perëndimi është mbyllur, Rusia rriti dhjetëfish importet e makinerive të avancuara të njohura si kontrolli numerik kompjuterik (CNC) nga Kina. Ndërmarrjet tajvaneze dhe koreano-jugore kanë shitur gjithashtu mjete të tilla, të cilat mund të përdoren në industritë ushtarake, zbuloi FT.

Rusia ka përdorur ndërmjetësues që fshehin destinacionin përfundimtar dhe përdorimin përfundimtar të artikujve të çdo gjëje, nga kushinetat e topit te pajisjet e lundrimit me besim në rritje. Thesari i SHBA-së po përpiqet të vazhdojë, thotë Abely, duke ndjekur këta ndërmjetës. Muajin e kaluar ajo sanksionoi disa kompani turke; Kompanitë kineze dhe Emiratet e Bashkuara Arabe janë sanksionuar gjithashtu.

Është një proces i mundimshëm, por rrit kostot për Rusinë. “Sanksionet kanë kufizuar aksesin e industrisë ushtarake të Rusisë në teknologjinë e sofistikuar dhe Rusia është detyruar të paguajë një çmim për zëvendësuesit nga tregjet e tjera”,thotë Banka e Finlandës në një raport të fundit. Ai vlerëson se kostoja për Rusinë e mallrave kineze të dobishme për përpjekjet e saj të luftës u rrit 78% nga 2021 në 2023.

Sanksionet kundër individëve, duke përfshirë ngrirjen e aseteve të tyre dhe konfiskimin e superjahteve , nuk kanë çuar në një rritje të opozitës ndaj Kremlinit apo edhe në luftë mes elitës, megjithëse disa oligarkë kanë shprehur kundërshtimin e tyre (nga brigjet e huaja relativisht të sigurta). Shumë pak nga pasuritë e tyre janë konfiskuar nga vendet perëndimore dhe Kremlini u ka dhënë atyre një zgjedhje të ashpër: të mbështesin atdheun ose të humbasin gjithçka.

Ka pak shenja se rusët e zakonshëm janë ndikuar në mënyrë drastike nga sanksionet perëndimore.

Ndërsa është shumë më e vështirë për rusët të vizitojnë Evropën, qindra mijëra bëjnë pushime në Turqi, Egjipt dhe Tajlandë. Industria ruse e udhëtimeve raportoi se turistët rusë bënë 7 milionë udhëtime të huaja në nëntë muajt e parë të vitit të kaluar, 50% më shumë se e njëjta periudhë e vitit 2022.

Dyqanet e mallrave luksoze në Moskë janë plot me mallra perëndimore, shumë prej të cilave vijnë nëpërmjet vendeve të treta si Kazakistani.

Disa sanksione tashmë kanë një ndikim tek konsumatorët. Linja ajrore ruse S7 tha në dhjetor se rreth 20% e avionëve të saj u ndaluan sepse motorët e tyre të prodhuar në SHBA nuk mund të riparohen, duke çuar në më pak fluturime dhe shkurtime të stafit.

Sanksionet do të kenë një ndikim afatgjatë në ekonominë ruse, sipas Komisionit Evropian. Në një vlerësim të publikuar në mesin e vitit 2023, krahu ekzekutiv i Bashkimit Evropian tha se efektet “do të intensifikohen më tej me kalimin e kohës, pasi masat kanë një ndikim strukturor, afatgjatë në buxhetin e Rusisë, tregjet financiare, investimet e huaja dhe bazën e saj industriale dhe teknologjike.”

Një zyrtar i lartë amerikan, Geoffrey Pyatt, tha për Financial Times  kohët e fundit: Kjo është diçka që ne do të duhet t’i përmbahemi për vitet në vijim, për sa kohë që Putini do të vazhdojë në këtë luftë.

Sipas Rachel Lyngaas, kryeekonomiste e sanksioneve në Thesarin e SHBA-së, udhëheqësit e Rusisë përballen me kompromise gjithnjë e më të dhimbshme që do të sakrifikojnë perspektivat afatgjata, pasi investimet e pamjaftueshme, rritja e ngadaltë e produktivitetit dhe mungesa e fuqisë punëtore vetëm sa do të thellohen”.

Pra, ndërsa Rusia deri më tani mund të ketë përmbysur ndikimin e sanksioneve, ato do të kontribuojnë në një prognozë të zymtë afatgjatë.

Një e ardhme e zymtë

Kostoja e luftës në Ukrainë tashmë ka një efekt të thellë. Rusia ka të ngjarë të kushtojë 40% të buxhetit të saj për ushtrinë në vitin 2024, 8% të të ardhurave kombëtare.

Sektorë si arsimi dhe shëndetësia vuajnë në përputhje me rrethanat pasi më shumë burime derdhen në përpjekjet e luftës.

Banka e Finlandës thotë se rritja ekonomike e mbrojtur nga Putin vjen nga “degët relativisht të teknologjisë së ulët si prodhimi i metaleve të fabrikuara, ku Rusia është më pak e varur nga importet dhe si rrjedhim më pak e prekur nga sanksionet perëndimore”.

“Fokusi aktual në prodhimin ushtarak ka devijuar burimet nga industritë civile të Rusisë, duke e bërë më të vështirë mbështetjen në degët që zakonisht formojnë shtyllën kurrizore të ekonomive të përparuara për të siguruar rritje afatgjatë.”

Nga ana tjetër, kjo ka përkeqësuar probleme të tilla si mungesa e fuqisë punëtore dhe inflacioni.

Rezultati është se ekonomia e Rusisë po mbinxehet. Papunësia është më pak se 3%, sipas shifrave zyrtare, një rekord i ulët në Rusinë post-sovjetike.

Zyrtarisht, inflacioni është rreth 7%, por kryetarja e bankës qendrore të Rusisë, Elvira Nabiullina, sugjeroi në dhjetor se ai po rritej përsëri, i nxitur nga dhëniet e parave të gatshme për ushtarët dhe familjet e tyre si dhe nga huamarrja e lartë e konsumatorit. Në shtator 2023, huamarrja konsumatore për hipotekat e subvencionuara ishte gati 50% më e lartë se një vit më parë.

Si përgjigje, banka qendrore ka rritur normën bazë të interesit nga 7.5% në 16% në vetëm gjashtë muaj. Nabiullina tha se ekonomia ruse ishte si një makinë që përpiqet të ecë shumë shpejt. Mund të shkojë, madje mund të jetë i shpejtë, por jo për shumë kohë,” tha ajo.

Një e treta e bizneseve ruse të anketuara vjeshtën e kaluar thanë se nuk mund të përballonin më kredi të reja për shkak të rritjes së kostove të huamarrjes. Ndërkohë, qeveria u ka dhënë kredi të subvencionuara miliarda kompanive të mëdha shtetërore dhe konsumatorëve që duan të blejnë prona, duke rënduar më tej inflacionin.

Këto probleme përkeqësohen nga mungesa kronike e aftësive të shkaktuara nga kostoja njerëzore e luftës dhe emigrimi i dhjetëra mijëra profesionistëve të rinj. Sipas agjencive të personelit, më shumë se 80% e kompanive ruse po luftojnë për të gjetur dhe mbajtur punëtorë të kualifikuar. Kjo nga ana tjetër ka ulur produktivitetin.

Mungesa e madhe e vezëve në Rusi është një pasojë e kësaj ekonomie të deformuar papritur. Çmimi i vezëve është rritur 40% në një vit, duke shkaktuar ankesa në mediat sociale dhe një meme në të cilën një burrë me gju të përkulur i ofron të dashurit të tij një kuti vezë në vend të një unaze. Ajo refuzon, duke thënë se është shumë e shtrenjtë.

Prodhuesit nuk janë në gjendje të financojnë importet e pulave dhe gjithashtu kanë mungesë të fuqisë punëtore, ndërkohë që kostot e tyre janë në rritje. Putin u pyet për çmimin e vezëve në konferencën e tij të fundit për shtyp të fundvitit, por ofroi vetëm garanci të paqarta se problemi po trajtohej.

Ekonomia është shtrembëruar më tej nga mbështetja në rritje e Rusisë nga Kina për teknologjinë dhe si klient për naftën dhe gazin e saj. Gati gjysma e importeve të Rusisë tani vijnë nga Kina. Për Putinin është një partneritet i lulëzuar; Pekini mund ta shijojë atë si një varësi në rritje. Por nëse shitja e komponentëve në Rusi rrezikon qasjen në tregje shumë më të mëdha në Perëndim, Pekini mund të ndryshojë mendje.

Pavarësisht mburrjeve të Putinit, shteti rus ka një mbështetje primitive në lëndët e para, veçanërisht nga nafta, për të ardhurat e tij. Markat ruse të konsumatorit janë vite pas atyre në Perëndim dhe Kinë. Kush, për shembull, do të blinte një laptop ose frigorifer të prodhuar nga Rusia?

Ndikimi afatgjatë i sanksioneve ndërkombëtare do t’i përkeqësojë këto shtrembërime.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë ka parashikuar se eksportet ruse të naftës dhe gazit mund të bien 40% deri në 50% gjatë shtatë viteve të ardhshme pasi pajisjet nuk zëvendësohen dhe investimet e huaja pengohen. Për këtë qëllim, Shtetet e Bashkuara njoftuan kohët e fundit sanksione ndaj një projekti rus të gazit të lëngshëm natyror, Arctic LNG-2, në thelb duke vënë në dijeni çdo subjekt që mund të blejë gaz të prodhuar atje.

“Sanksionet nga natyra e tyre nuk kanë gjasa të shkaktojnë ndryshimin e regjimit ose të prishin plotësisht strategjinë ushtarake të Rusisë”, tha Abely për CNN, por ato kanë “potencialin afatgjatë për të ndryshuar trajektoren e ekonomisë ruse duke kufizuar investimet e huaja direkte dhe duke ndikuar në zhvillimin teknologjik”.

Sanksionet kanë të bëjnë me gërvishtjen e aftësive të Moskës. Ata do të lëndohen, me kalimin e kohës. Por ndërkohë Rusia ka avantazhin e masës ndaj fqinjit të saj shumë më të vogël, Ukrainës, në çdo gjë, nga prodhimi i predhave të artilerisë (dhe tani dronët) deri te rezervuarët e punës. Më e mira që mund të bëjë Ukraina (dhe vetëm për aq kohë sa tubacioni i teknologjisë perëndimore vazhdon të pompohet) është të luftojë makinën luftarake të Kremlinit deri në ngërç. Dhe shpresojmë që defektet ekonomike të Rusisë të përkeqësohen më shpejt nga sa presin shumica./CNN

Video nga Paradoks

Dëshmia e Tomë Dodajt: Naim Murseli bleu armë, shtiu me një plumb për ta testuar para krimit

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci