Të fundit

Studim: Agjërimi mund t’ju mbrojë nga Alzheimeri

Agjërimi potencialisht mund të shmangë Alzheimerin, sugjeruan studiuesit sot.

Shkencëtarët e Universitetit të Kembrixhit pranuan se ishte ende ‘shumë herët’ për të provuar teorinë e tyre.

Por ata e quajtën atë një ‘ide tërheqëse’, bazuar në prova të reja që tregojnë se agjërimi mund të frenojë inflamacionin brenda trupit.

Inflamacioni është përgjigja natyrale e trupit ndaj infeksionit ose lëndimit. Megjithatë, inflamacioni kronik, kur trupi shkarkon qelizat inflamatore pa ndonjë arsye të dukshme, është lidhur me gjendjet duke përfshirë Alzheimer, Parkinson dhe diabetin e tipit 2.

Kjo vjen pasi këtë javë u zbulua se Rishi Sunak agjëron për 36 orë në javë.

Kryeministri, një i vetë-rrëfyer i varur nga Coca-Cola, e mendon atë si një ‘disiplinë të rëndësishme’ që e lejon atë të luftojë ‘dobësinë e tij për gjërat me sheqer’.

Video nga Paradoks

Ekskluzive: I kërkuar nga Interpoli për vr’asjen që tronditi Norvegjinë - misteri i njeriut që sillej në Ferizaj me katër identitete të rreme

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci