Të fundit

U zbulua plani i Netanyahut për Gazën, pas luftës do të krijohet një shtet palestinez

Gazeta izraelite Jerusalem Post ka publikuar planin sekret të Izraelit për Rripin e Gazës pas përfundimit të luftës. Shteti izraelit synon të krijojë një qeveri ushtarake në Gaza dhe të forcojë lidhjet rajonale me vendet arabe që do të ndihmojnë në krijimin e një shteti palestinez.

Faza e parë përfshin krijimin e një qeverie ushtarake izraelite në Gaza, e cila do të mbikëqyrte ndihmën humanitare dhe do të merrte përgjegjësi për popullatën civile gjatë një “periudhe tranzicioni”, raporton The Jerusalem Post.

Në të njëjtën kohë, në fazën e dytë, do të formohej një koalicion ndërkombëtar arab, duke përfshirë Arabinë Saudite, Egjiptin, Marokun, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreinin etj. Ky koalicion duhet të jetë pjesë e një marrëveshjeje më të gjerë për normalizimin rajonal, e cila mbështet krijimin e një “Autoriteti të ri Palestinez”.

Zyrtarët, të cilët nuk janë të lidhur me Hamasin, do të trashëgojnë administratën e Gazës nga Izraeli, duke përfunduar një administratë ushtarake. Izraeli do të ruajë të drejtën për të kryer operacione sigurie në Gaza.

Faza tjetër, e cila varet nga stabilizimi i Gazës dhe suksesi i entitetit të ri (“Autoriteti i ri Palestinez”), përfshin reforma të gjera në Bregun Perëndimor në lidhje me funksionalitetin, përmbajtjen arsimore dhe menaxhimin e terrorizmit të Autoritetit Palestinez.

Nëse kjo fazë vazhdon pa probleme brenda një afati kohor të paracaktuar prej dy deri në katër vjet, Izraeli do të njohë një shtet palestinez të përcaktuar brenda territorit të Autoritetit Palestinez dhe do të konsiderojë transferimin e territorit shtesë.

Ky plan sekret u hartua në Izrael nga një “grup biznesmenësh” dhe u nda edhe me zyrtarët amerikanë. Mes këtyre biznesmenëve, disa janë të lidhur ngushtë me kryeministrin Netanyahu, ndërsa një është veçanërisht i afërt, shkruan The Jerusalem Post.

Është e rëndësishme të theksohet se ky plan është pjesë e strategjisë më të gjerë të Izraelit, së bashku me disa nisma të tjera. Koordinimi është duke u zhvilluar nga gjeneralmajor Rasan Alian, koordinatori i aktiviteteve qeveritare në territore, me IDF-in dhe Shin Bet që secili zhvillon planet e veta.

Video nga Paradoks

"Prej jashti s'keni pa": Fisnik Ismaili flet për Shpend Ahmetin e Përparim Ramën - "Goditjet i kanë ardhë nga VV"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci