Të fundit

Bideni pajtohet që Trumpi të jetë në fletëvotimet e vitit 2024

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka thënë të martën se nuk ka asnjë problem që Donald Trump të jetë në fletëvotimet për zgjedhjen e presidentit të shtetit në fund të vitit. Sipas Bidenit, kundërshtarët e Trumpit do të punojnë për ta diskualifikuar nga postet publike nën amendamentin për kryengritje.

“Për sa më përket mua, është në rregull”, ka thënë Bideni, duke iu përgjigjur pyetjes nëse Trumpi duhet të jetë në fletëvotim. Më parë, Bideni ka thënë se Trumpi mbështeti një kryengritje më 6 janar 2021, por se kjo i takon sistemit gjyqësor të vendosë nëse duhet ta diskualifikojë atë nga kandidimi për president.

Pyetja nëse Trumpi duhet të jetë në fletëvotim u është shtruar gjykatës shtetërore dhe zyrtarëve zgjedhorë në të gjithë vendin. Colorado dhe Maine e kanë hequr Trumpin nga fletëvotimet e 2024-s, duke cituar aktivitetet e Trumpit rreth 6 janarit, megjithëse këto vendime janë pezulluar në pritje të rezultatit të apelit të Trumpit për çështjen e Colorados në Gjykatën e Lartë të SHBA-së, e cila është planifikuar të dëgjojë argumentet javën e ardhshme.

Amandamenti i 14-të, i ratifikuar pas Luftës Civile, thotë se amerikanët që betohen të mbështesin Kushtetutën, por më pas “përfshihen në kryengritje”, u ndalohet posti.

Dispozita është e paqartë dhe nuk thotë se si duhet të zbatohen ndalime të tilla dhe ekspertët ligjorë presin Gjykatën e Lartë të SHBA-së të vendosë sa i përket kësaj çështjeje.

Në dhjetor, pas vendimit të Gjykatës së Lartë të Colorados, Bideni ka thënë se “ishte e qartë” që Trumpi është një kryengritës, por ia la gjykatave nëse Amandamenti i 14-të është zgjidhje e përshtatshme.

“Por ai mbështeti një kryengritje. Nuk ka asnjë dyshim për të. Zero,” ka thënë Bideni. “Ai duket se do të përsëritë gjithçka”.

Trumpi, që humbi mandatin në zgjedhjet e shkuara, po konsiderohet kandidati kryesor i Partisë Republikane për zgjedhjet e fundvitit.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci