Të fundit

​Shefi i NATO-s thekson rëndësinë e mbajtjes së fortë të Aleancës përmes rritjes së investimeve në mbrojtje

Një NATO e fortë është në interesin strategjik të SHBA-së, deklaroi shefi i Aleancës, duke theksuar rëndësinë e mbajtjes së fortë të unionit përmes rritjes së investimeve në mbrojtje.

Jen Stoltenberg ndodhet në turneun gjashtë ditor në SHBA deri të enjten për të diskutuar luftën në Ukrainë, e cila së shpejti do të hyjë në vitin e tretë, dhe mbështetjen perëndimore për Kievin.

Stoltenberg u takua me kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson, si dhe udhëheqësin e pakicës së Dhomës së Përfaqësuesve Hakeem Jeffries së bashku me anëtarë të tjerë të Kongresit në Uashington.

Ai, sipas një deklarate të NATO-s, përgëzoi SHBA-në për mbështetjen e saj ndaj Ukrainës dhe theksoi se kjo mbështetje mbetet vendimtare për “mbijetesën dhe stabilitetin e Evropës” të Ukrainës.

Sipas një deklarate të përbashkët pas takimit të tij me Johnson, ata gjithashtu “trajtuan rëndësinë e dërgimit të një mesazhi të qartë dhe vendimtar presidentit Vladimir Putin se ai nuk do të fitojë luftën e tij të agresionit në Ukrainë”.

Më parë, shefi i NATO-s u takua me sekretarin e Shtetit të SHBA-së Antony Blinken, sekretarin e Mbrojtjes Lloyd Austin, si dhe këshilltarin e Sigurisë Kombëtare Jack Sullivan.

Miliarda dollarë ndihma amerikane i janë dërguar Ukrainës që nga “operacioni special ushtarak” i Rusisë në Ukrainë në shkurt 2022, por ligjvënësit republikanë thuhet se nuk kanë dëshirë të vazhdojnë të mbështesin Kievin dhe në vend të kësaj kanë kërkuar ndryshime të mëdha në politikën e imigracionit dhe kontrollit të kufirit në këmbim të miratimit të më shumë parave.

Video nga Paradoks

"Prej jashti s'keni pa": Fisnik Ismaili flet për Shpend Ahmetin e Përparim Ramën - "Goditjet i kanë ardhë nga VV"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci