Të fundit

Kurti jep detaje mbi procesin e ofertimit për ankandin e parë solar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar se sot kanë përmbyllur procesin e ofertimit për ankandin e parë solar 100 megavatësh.

Ai ka thënë se kanë pranuar gjashtë oferta, duke treguar se deri më 3 shkurt mund të pranohen edhe të tjera përmes postës.

“Ankandi është sukses drejt ndërtimit të kapaciteteve të reja me çmimin më të përballueshëm për qytetarët, kurse procesi i realizimit të tij është sukses i transparencës e konkurrencës në sektor”, ka shkruar Kurti në Facebook.

“Për herë të parë në vendin tonë po realizohet një skemë e tillë konkurruese, ku kompanitë e kualifikuara vijnë të garojnë për të investuar në Kosovë. Ministria e Ekonomisë me përkrahje të USAID ka dizajnuar një skemë tërheqëse për këto kompani. Pas ankandit të parë, në radhë janë skemat tjera konkurruese për realizimin e 950 megavatëve nga burimet e erës dhe diellit”, ka thënë ai.

Video nga Paradoks

Projekt super i veçantë: Prezantohet Marigona Sun, lagjja më luksoze në Kosovë…

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci