Të fundit

​Orban: Qëndrimi i Hungarisë për luftën në Ukrainë mbetet i pandryshuar

Kryeministri hungarez Viktor Orban tha të enjten se qëndrimi i vendit të tij për luftën në Ukrainë mbetet i pandryshuar.

Orban tha se të mërkurën në mbrëmje dhe të enjten në mëngjes se Hungaria dhe Bashkimi Evropian zhvilluan negociata të gjata dhe të vështira nëse blloku duhet të mbështesë Ukrainën me fonde.

“Ne morëm një ofertë mbrëmë dhe sot në mëngjes dhe më në fund negociuam një mekanizëm kontrolli që garanton përdorimin e arsyeshëm të parave. Ne morëm një garanci se fondet e Hungarisë nuk mund të shkojnë në Ukrainë”, tha Orban.

Hungaria kundërshtoi ndihmën financiare për Ukrainën me arsyetimin se buxheti i BE-së duhet të mbështesë vendet anëtare, se ka korrupsion serioz në Ukrainë dhe se mbështetja e Perëndimit në luftë nuk ka dhënë rezultate.

“Fondet e Hungarisë nuk do të përfundojnë në Ukrainë dhe ne kemi një mekanizëm kontrolli në fund të vitit të parë dhe të dytë. Pozicioni ynë për luftën në Ukrainë mbetet i pandryshuar: ne kemi nevojë për një armëpushim dhe bisedime paqeje”, tha Orban.

Udhëheqësit e BE-së ranë dakord të enjten për një paketë shtesë mbështetjeje për Ukrainën brenda buxhetit të BE-së.

Në dhjetor, udhëheqësit nuk arritën të bien dakord për një paketë 50 miliardë eurosh ndihmë financiare për Kievin për shkak të kundërshtimit nga Hungaria.

Video nga Paradoks

Ekskluzive: I kërkuar nga Interpoli për vr’asjen që tronditi Norvegjinë - misteri i njeriut që sillej në Ferizaj me katër identitete të rreme

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci