Të fundit

Franca njofton masa të reja për të qetësuar fermerët e zemëruar

Franca do të përfshijë në ligj parimin e vetë-mjaftueshmërisë në ushqim dhe do të forcojë kontrollet e importit, tha të enjten kryeministri Gabriel Attal, duke njoftuar masa shtesë për të shuar trazirat midis fermerëve francezë.

Attal tha gjithashtu në konferencën për shtyp se qeveria do të ndalojë vendosjen e rregullave më të rrepta ndaj fermerëve të saj sesa ato të Bashkimit Evropian.

Njoftimet ishin përpjekja e tij e fundit për të qetësuar fermerët e zemëruar që kanë ngritur qindra postblloqe dhe kanë ndërprerë transportin për më shumë se dy javë.

“Ne duam të jemi sovran. Të vetë-mjaftueshëm për të rritur ushqimin, të vetë-mjaftueshëm për të korrur, të vetë-mjaftueshëm për të ushqyer veten… Ne do ta prezantojmë këtë qëllim të sovranitetit në ligj,” tha Attal.

Ai tha gjithashtu se Franca do të rrisë kontrollet e sigurisë në importet e ushqimit, veçanërisht për të siguruar që ushqimi i importuar të mos ketë gjurmë të pesticideve të ndaluara në Francë apo BE.

“Nuk ka kuptim të ndalohen pesticidet në Francë përpara se të merren vendime të tilla në nivel të BE-së, ne do t’i japim fund kësaj praktike,” tha ai.

Ministri i Financave Bruno Le Maire tha se qeveria do të vlerësojë gjithashtu efektivitetin e Aktit të Çmimeve të Drejta të Ushqimit dhe procesin e negociatave vjetore me shitësit.

Fermerët kanë bllokuar qendrat e shpërndarjes së shitësve me pakicë në Francë dhe Bruksel në shenjë proteste kundër presionit të ushtruar ndaj tyre në negociatat e kontratave me supermarketet.

Ministri i Bujqësisë Marc Fesneau tha se hapja e tregjeve evropiane për produktet bujqësore ukrainase ka destabilizuar tregjet ushqimore, “gjë që nuk është në interesin tonë dhe nuk është as në interesin e Ukrainës”. Por ai nuk ka bërë të ditur ndonjë masë të re në këtë drejtim.

Javën e kaluar, Attal njoftoi të parën nga një seri masash për të qetësuar fermerët, duke përfshirë braktisjen e një plani për të hequr gradualisht subvencionet e naftës në fermë, por sindikatat e fermerëve i hodhën poshtë si të pamjaftueshme.

Ndërsa Attal foli, autostradat anembanë Francës vazhduan të bllokoheshin nga traktorët dhe në Bruksel, gjatë një samiti të BE-së, fermerët i vunë zjarrin mbeturinave dhe rrëzuan një statujë në një shesh në Lagjen Evropiane.

Video nga Paradoks

"Prej jashti s'keni pa": Fisnik Ismaili flet për Shpend Ahmetin e Përparim Ramën - "Goditjet i kanë ardhë nga VV"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci