Të fundit

SHBA paralajmëroi Orbanin: Të miratojë menjëherë këtë propozim

Zyrtarë të lartë amerikanë kanë paralajmëruar Hungarinë që të miratojë menjëherë pranimin e Suedisë në NATO.

Deklarata vjen shtatë ditë pasi Turqia miratoi hyrjen e Suedisë në aleancë, ndërkaq senatorët amerikanë paralajmëruan për dëmtim të mundshëm të marrëdhënieve me Uashingtonin nëse Budapesti nuk vepron shpejt.

Benn Cardin, një anëtar i Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit të SHBA, shprehu shqetësim të thellë për drejtimin që po merr qeveria aktuale hungareze.

Cardin theksoi se kryeministri Viktor Orban deri më sot ka penguar ndihmën e Bashkimit Evropian për Ukrainën dhe ka penguar vazhdimisht anëtarësimin e Suedisë në NATO.

“Ne jemi thellësisht të shqetësuar për sjelljen e Hungarisë. Partnerët nuk duhet të ndërmarrin hapa të tillë dhe pyetja është nëse ata janë aleatë të besueshëm në programin tonë të heqjes së vizave,” tha Cardin në një konferencë shtypi.

Programi për heqjen e vizave lejon qytetarët nga 41 vende të udhëtojnë në SHBA pa vizë për një qëndrim deri në 90 ditë.

Senatorët Jeanne Shaheen, një demokrate, dhe Thom Tillis, një republikan, bashkëkryetarë të grupit të vëzhguesve të Senatit të NATO-s, i bënë thirrje Hungarisë që të ndryshojë urgjentisht kursin.

Në deklaratën e tyre theksohej se mosveprimi i Hungarisë mund të rezultojë në një dëmtim të pakthyeshëm të marrëdhënieve të tyre me SHBA-në dhe NATO-n.

Pas pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022, Suedia së bashku me Finlandën aplikuan për anëtarësim në NATO. Megjithatë, Turqia dhe Hungaria e ngecën procesin, duke e lënë Suedinë në harresë dhe duke shkaktuar zhgënjim tek aleatët e NATO-s, të cilët e shohin Suedinë si një faktor të rëndësishëm në garantimin e sigurisë në rajonin e Balltikut. Hungaria mbetet i vetmi anëtar i NATO-s që nuk ka miratuar kërkesën e Suedisë për anëtarësim në aleancë.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci