Të fundit

​Dodik ofendon diplomatin amerikan pas kritikave për veprime antikushtetuese të Republikës Serbe

Lideri i serbëve të Bosnjës, Milorad Dodik, ofendoi sot ndihmës sekretarin amerikan të Shtetit, James O’Brien, duke e quajtur atë “gënjeshtar dhe ngatërrestar”, pasi diplomati me ndikim amerikan më herët kishte kritikuar Dodik dhe politikën e tij secesioniste dhe duke minuar Dejtonin.

I pakënaqur dukshëm me akuzat e O’Brien, Dodik u tha gazetarëve në Banja Lluka se ndihmës sekretari i Shtetit mbërriti në BeH si një “subjekt mysliman”.

“Ai ishte një ‘shkarravitës’ i zakonshëm që pati fatin që e gjeti veten në Dejton,” tha Dodik për O’Brien, i cili ishte një nga pjesëmarrësit aktivë në negociatat e paqes në Dejton dhe, si avokat, ishte i përfshirë në krijimin e paqes dhe marrëveshje që i dha fund luftës tri vjet e gjysmë në Bosnjë dhe Hercegovinë.

Gjatë vizitës së tij në Sarajevë, O’Brien dërgoi një mesazh se SHBA nuk do të lejojë të kërcënohet integriteti territorial dhe integriteti i Bosnjë-Hercegovinës dhe se do të kundërshtojë me vendosmëri çdo politikë e shkëputjes.

“Ne do t’iu përgjigjemi veprimeve antiDejton dhe antikushtetuese, dhe nuk do të lejojmë që aktorët keqdashës të përçajnë vendin,” tha O’Brien.

Dodik, nga ana tjetër, vlerësoi se ndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit “paraqitet rrejshëm si i fuqishëm” dhe se ai erdhi në BeH “për ta bërë atë një vatër të re të krizës”.

Sipas tij, O’Brien “nuk është i autorizuar të interpretojë Marrëveshjen e Dejtonit”, pasi “kjo e drejtë u takon vetëm palëve nënshkruese” dhe se “askund nuk shkruan se Republika Serbe nuk mund të shkëputet”.

Video nga Paradoks

"Prej jashti s'keni pa": Fisnik Ismaili flet për Shpend Ahmetin e Përparim Ramën - "Goditjet i kanë ardhë nga VV"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci