Të fundit

​Islanda kërcënohet nga shpërthimi i ri vullkanik

Një shpërthim i ri vullkanik mund të ndodhë së shpejti në Islandë, paralajmëruan të premten autoritetet islandeze.

Shërbimi i motit i Islandës Vedurstofa paralajmëroi të premten se probabiliteti i një shpërthimi tjetër në gadishullin Reykjanes është rritur dhe mund të ndodhë në dy javët e ardhshme apo edhe në disa ditë.

Një shpërthim i dhunshëm ndodhi në mes të janarit. Për herë të parë në gati gjysmë shekulli, llava shkatërroi shtëpi.

Sipas shërbimit meteorologjik, modelet e bazuara në të dhënat GPS treguan se pothuajse 6.5 milionë metra kub magmë janë grumbulluar nën zonën Svartsengi dhe se magma së shpejti do të arrijë të njëjtin vëllim si shpërthimi i muajit të kaluar.

Një rrezik i madh kërcënon qytetin Grindavik, i cili u evakuua në mes të janarit.

Video nga Paradoks

Dëshmia e Tomë Dodajt: Naim Murseli bleu armë, shtiu me një plumb për ta testuar para krimit

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci