Të fundit

​Grevat hekurudhore shkaktojnë çrregullime në të gjithë Britaninë e Madhe

Udhëtimi hekurudhor britanik përballet me ndërprerje të konsiderueshme pasi drejtuesit e trenave që i përkasin sindikatës Aslef nisën një seri grevash 24-orëshe dhe një ndalim jashtë orarit, duke ndikuar në rrugët në distanca të gjata në të gjithë vendin.

Udhëtarët dhe udhëtarët këshillohen që të përgatiten për udhëtime të trazuara gjatë katër ditëve të ardhshme.

Duke filluar nga e premtja, grevat, të orkestruara nga shoferët e lidhur me sindikatat Aslef, do të ndalojnë shumicën e trenave Londër-Edinburg përgjatë linjës kryesore të Bregut Lindor.

Shërbimi i kufizuar në rrugë të zgjedhura do të jetë i disponueshëm për LNER dhe Greater England të shtunën, megjithëse ndërprerja mbetet e dukshme.

Aslef ka lëshuar një paralajmërim të ashpër, duke u zotuar të zgjasë veprimin industrial përçarës derisa të ketë përparim në kërkesat e saj për paga.

Sindikata hodhi poshtë një propozim për rritje totale prej 8%, duke e etiketuar atë “të rrezikshëm”, veçanërisht pasi disa shoferë kanë duruar gati pesë vjet pa një rritje page mes normave në rritje të inflacionit.

Kjo trazirë industriale është pjesë e një mosmarrëveshjeje të zgjatur të pagave që përfshin të gjithë operatorët hekurudhor kombëtarë të kontraktuar me Departamentin e Transportit.

Ndërsa grevat prekin drejtpërdrejt firmat me bazë në Angli, shërbimet hekurudhore ndërkufitare drejt Skocisë dhe Uellsit gjithashtu do të pësojnë ndërprerje.

Në dritën e trazirave të vazhdueshme, operatorët e trenave në mbarë vendin u bëjnë thirrje pasagjerëve të verifikojnë aranzhimet e udhëtimit përpara se të nisen.

Ndalimi jashtë orarit, i planifikuar të vazhdojë deri të martën në mbrëmje, rrit gjasat e anulimeve afatshkurtra në të gjithë rrjetin, duke e përkeqësuar më tej situatën për udhëtarët dhe udhëtarët.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci