Të fundit

Amerika fillon hakmarrjen ndaj milicisë së lidhur me Iranin në Irak e Siri

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë filluar sulmet hakmarrëse ajrore ndaj objektivave të milicisë së mbështetura nga Irani në Siri dhe Irak.

Sekretari i Mbrojtjes së ShBA-së, Lloyd Austin, ka sinjalizuar se mund të ketë veprime shtesë në ditët në vijim, teksa shtoi se përgjigja e ShBA-së do të ishte “me shumë nivele”.

“Ne kemi aftësinë të përgjigjemi në varësi të situatës. Ata [milicia e mbështetur nga Irani] kanë shumë aftësi, por ne kemi shumë më tepër”, tha ai, shkruan CNN.

Ndërsa, koordinatori i komunikimit strategjik për Këshillin e Sigurisë Kombëtare të ShBA-së, John Kirby, tha se ShBA-ja s’kërkon luftë me Iranin, por sipas tij, ShBA-ja beson se sulmi në Jordani ishte i planifikuar, financuar dhe mbështetur nga Rezistenca Islamike në Irak.

Sulmet amerikane vijnë si shenjë hakmarrje për tre ushtarët amerikan të vrarë në Jordani pas një sulmi me dron.

Video nga Paradoks

Projekt super i veçantë: Prezantohet Marigona Sun, lagjja më luksoze në Kosovë…

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci