Të fundit

​Njëzet zjarre në ambiente të hapura në Maqedoni

Qendra për Menaxhimi e Krizave (QMK) raporton se në 24 orët e fundit janë regjistruar rreth njëzet zjarre në të gjithë Maqedonisë e Veriut, të cilat janë shuar me sukses nga ekipet e zjarrfikësve.

Zjarrfikësit kanë pasur të bëjnë edhe me ndërhyrje të tjera, duke përfshirë fshirjen e mbeturinave të djegura dhe kontejnerëve në ambient të hapur nëpër territorin e shtetit.

Në raportet e detajuara të zonave rajonale, shihet se ekipet e zjarrfikësve kanë qenë të angazhuar në shumë ndërhyrje. Në disa raste janë intervenuar në zjarre në pyje dhe bimësi të hapur, duke ndaluar përhapjen e flakëve dhe duke shmangur dëme të mëtejshme në mjedis.

Numri i thirrjeve në emergjencë është rritur ndjeshëm, me mbi 2000 thirrje të regjistruara në 24 orët e fundit. Ndërkohë, një pjesë e konsiderueshme e tyre kanë qenë thirrje “reale” për situata të ndryshme urgjente. Policisë, Shërbimit të Urgjencës Mjekësore dhe ekipet e zjarrfikësve janë drejtuar shumica e thirrjeve për emergjencë.

QMK bën të ditur se puna vazhdon intensivisht në menaxhimin e situatave emergjente dhe që numri i thirrjeve është në rritje, duke dëshmuar nevojën për përpjekje të vazhdueshme në këtë drejtim.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci