Të fundit

Biden fiton bindshëm në Karolinën e Jugut në zgjedhjet për nominim nga demokratët

Presidenti amerikan Joe Biden fitoi lehtësisht zgjedhjet për nominimin presidencial demokrat në Karolinën e Jugut, duke mundur kandidatët e tjerë demokratë, duke fituar të 55 delegatët demokratë në atë shtet, raporton AP.

Biden mundi kandidatët e tjerë demokratë, duke përfshirë përfaqësuesin e Minesotës, Dean Phillips dhe Marianne Williamson.

“Në vitin 2020, ishin votuesit e Karolinës së Jugut ata që dëshmuan se ekspertët e kishin gabim. Ata i dhanë frymë të re fushatës sonë dhe na vunë në rrugën për të fituar Shtëpinë e Bardhë. Këtë vit, qytetarët e Karolinës së Jugut kanë folur përsëri dhe nuk ka dyshim se ata na kanë vendosur në rrugën për ta bërë Donald Trump përsëri humbës”, tha Biden në një deklaratë.

AP raporton se në fushatën e rizgjedhjes së Biden është investuar shumë në rritjen e pjesëmarrjes dhe përpjekjeve për të mobilizuar votuesit me ngjyrë, një bllok demokratik kritik për shanset e Bidenit në një revansh të mundshëm të nëntorit kundër ish-presidentit Donald Trump.

Karolina e Jugut është me siguri republikane, por 26 për qind e banorëve të saj janë me ngjyrë.

Në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2020, votuesit me ngjyrë përbënin 11 për qind të elektoratit kombëtar dhe 9 nga 10 prej tyre mbështetën Biden, tregoi një analizë e gjerë e zgjedhjeve të kaluara, sipas AP.

Video nga Paradoks

Ekskluzive: I kërkuar nga Interpoli për vr’asjen që tronditi Norvegjinë - misteri i njeriut që sillej në Ferizaj me katër identitete të rreme

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci