Të fundit

Osmani: Në vend që Serbia t’i ekstradojë terroristët, vazhdon t’i inkurajojë ata për ta destabilizuar Kosovën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në konferencën e përbashkët me ministrin gjerman të Mbrojtjes, Boris Pistorius, ka thënë se Gjermania ka qëndruar afër Kosovës në periudha të rënda por edhe në procesin e shtetformimit dhe shtetndërtimit.

“Gjermania ka qëndruar pranë nesh jo vetëm gjatë periudhave të rënda për popullin e Kosovës, por edhe në procesin e shtetformimit dhe shtetndërtimit e vazhdon të jetë aleat i ynë i fortë, përderisa vazhdojmë ta forcojmë demokracinë tonë dhe pozitën tonë ndërkombëtare”

“Bashkë me ministrin diskutuam çështje të interesit të ndërsjellë, me theks të vecantë se si shtetet tona mund të avancojnë edhe më shumë bashkëpunimin në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes. Bashkëpunimi ynë ushtarak është dinamik dhe në zhvillim të vazhdueshëm, duke përfshirë kontributin e çmuar dhe përkushtimin e Gjermanisë në mbështetjen e FSK’së”.

Ajo ka thënë se Kosova është partnere e besueshme dhe e përkushtuar e Gjermanisë dhe NATO’s, duke përmendur strehimin e afganëve, mbështetjen e Ukrainës dhe vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë.

Gjithashtu Osmani tha se “në vend që Serbia t’i ekstradojë terroristët, vazhdon t’i inkurajojë ata për ta destabilizuar Kosovën dhe rajonin përderisa, për fat të keq, Serbisë nuk i janë shqiptuar masa nga ana e BE’së”.

“Tani është koha që Kosova t’i bashkohet partnerëve të saj si anëtare e NATO’s duke filluar me Partneritetin për Paqe. Një hap i tillë do të ndikonte pozitivisht në sigurinë, paqen dhe stabilitetin e gjithë rajonit të Ballkanit Perëndimor. Për fat të keq, politika shtetërore e Serbisë vazhdimisht po e sfidon integritetin territorial të Kosovës dhe angazhohet për akte agresioni ndaj Kosovës dhe natyrshëm që për t’i parandaluar këto sulme në të ardhmen ne kemi nevojë për përkrahjen e Gjermanisë sikurse edhe të aleatëve e partnerëve tjerë euroatlantikë. Sulmi terrorist dhe agresioni i 24 shtatorit ishte përpjekje për ta minuar paqen dhe stabilitetin, jo vetëm në Kosovë, por në tërë Ballkanin Perëndimor. Hetimet zyrtare konfirmojnë se mbrapa këtij sulmi terrorist dhe akti agresioni kundër Republikës sonë qëndron Serbia dhe institucionet e saj nga organizimi, furnizimi me armatim e pajisje deri te financimi dhe trajnimi i terroristëve në bazat e tyre ushtarake. Sot, në vend se Serbia t’i ekstradojë terroristët, vazhdon t’i inkurajojë ata për ta destabilizuar Kosovën dhe rajonin, përderisa, për fat të keq, Serbisë nuk i janë shqiptuar masa nga ana e BE’së”, tha ajo.

Video nga Paradoks

Projekt super i veçantë: Prezantohet Marigona Sun, lagjja më luksoze në Kosovë…

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci