Të fundit

Mbreti Charles i Britanisë së Madhe diagnostifikohet me kancer

Mbreti Charles i Britanisë së Madhe është diagnostikuar me kancer, deklaruan nga Buckingham Palace.

Nuk është kancer i prostatës, por u zbulua gjatë trajtimit të tij të fundit për një prostatë të zmadhuar.

Lloji i kancerit nuk është zbuluar, por sipas një deklarate të pallatit, Mbreti filloi “trajtimet e rregullta” të hënën.

Pallati Buckingham thotë se Mbreti “mbetet plotësisht pozitiv në lidhje me trajtimin e tij dhe pret që të kthehet në detyrën e plotë publike sa më shpejt të jetë e mundur”.

​ Ai do t’i shtyjë angazhimet e tij publike dhe pritet që anëtarët e tjerë të familjes mbretërore të ndihmojnë për ta përkrahur gjatë trajtimit të tij.

Nuk po jepen detaje të mëtejshme për fazën e kancerit apo një prognozë.

Edhe pse ai do të ndalojë ngjarjet e tij publike, Mbreti, do të vazhdojë me rolin e tij kushtetues si kreu i shtetit.

Ai u pa në një shërbim të kishës në Sandringham të dielën, ku u dorëzua turmave. Ai bëri një procedurë të prostatës në një spital privat në Londër më shumë se një javë më parë.

Mbreti kishte zgjedhur të bënte publikisht trajtimin e tij të prostatës, me qëllimin për të inkurajuar më shumë burra që të bënin kontrolle të prostatës, tha pallati në atë kohë.

Ai u tha se ishte i kënaqur që kishte rritur ndërgjegjësimin për këtë çështje, me faqen e internetit të NHS që raportoi një rritje të çështjeve në lidhje me kushtet e prostatës, shkruan BBC.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci