Të fundit

Danimarka dhe Polonia japin alarmin se mund të sulmohen nga Rusia

Polonia dhe Danimarka paralajmërojnë përshkallëzim ushtarak me Rusinë. Ministri danez i Mbrojtjes Troels Lund Poulsen foli në Parlamentin danez për vlerësimin e shërbimit të inteligjencës ushtarake për Rusinë.

Kjo supozon se Rusia “ka shumë gjasa” të përdorë forcën ushtarake për të sfiduar shtetet e NATO-s.

Inteligjenca ushtarake supozon se Rusia nuk do të shkaktojë një luftë të drejtpërdrejtë. Megjithatë, Putini supozohet të testojë vendet e NATO-s duke shkelur kufijtë kombëtarë të vendeve të NATO-s me avionët dhe anijet e tij luftarake.

Agjencia Polake e Navigacionit Ajror (Pansa) ka lëshuar një paralajmërim për pilotët me kërkesë të ushtrisë, shkruan Indeksonline.

Njoftimi u publikua në faqen e internetit të Pansa-s më 2 shkurt dhe është i vlefshëm për periudhën nga 5 shkurti deri më 5 maj.

Ekziston një paralajmërim specifik për “rritje të aktivitetit të avionëve ushtarakë” në pjesën lindore të hapësirës ajrore polake.

Në një intervistë me gazetën e përditshme Super Express të hënën, ministri polak i Mbrojtjes Wladyslaw Kosiniak-Kamysz nuk përjashtoi mundësinë e një lufte të afërt me Rusinë.

Ai theksoi se Polonia duhet të përgatitet për një luftë të mundshme.

Kur u pyet për gjasat e një disfate ushtarake nga Ukraina dhe një sulmi të drejtpërdrejtë ndaj Polonisë nga Rusia, politikani konservator u përgjigj se ai i konsideronte të gjithë skenarët dhe i merrte veçanërisht seriozisht skenarët më të këqij. Ai theksoi se kjo është përgjegjësi e një ministri të mbrojtjes në situatën aktuale.

Video nga Paradoks

Ekskluzive: I kërkuar nga Interpoli për vr’asjen që tronditi Norvegjinë - misteri i njeriut që sillej në Ferizaj me katër identitete të rreme

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci