Të fundit

Një nga bllokimet më të mëdha të trafikut në histori: Një shofer në një veturë për tre ditë

Shiu, bora dhe akulli po pengojnë trafikun në Kinën qendrore dhe lindore pasi miliona njerëz udhëtojnë për në shtëpi përpara festës së Festivalit të Pranverës, në mot të ftohtë që ka përfshirë disa pjesë të vendit javën e kaluar dhe ka vrarë të paktën dy persona.

Një person në Hubei dhe një tjetër nga provinca jugore e Hunanit u vranë kur tendat në tregjet e fermerëve u shembën nga bora e madhe, sipas raportimeve të medias shtetërore.

Provincat Hunan dhe Hubei morën pjesën më të madhe të motit të keq, i cili u përkeqësua gjatë fundjavës, duke ngadalësuar trafikun e autostradave dhe duke anuluar qindra trena.

Ndalimet e udhëtimit përkojnë me migrimin masiv më të madh në botë pasi miliona dynden në shtëpi për të parë familjet e tyre për Vitin e Ri Kinez.

Videot në mediat sociale kineze këto ditë tregojnë njerëz të ngecur në trena dhe të bllokuar në kolona në autostradat me dëborë në disa qytete, përfshirë Jingzhoun.

Një shofer mbeti i bllokuar në një makinë për tre ditë, raportoi gazeta Yicai të hënën, dhe pasagjerët e destinuar për në Wuhan ngecën në tren pas ndërprerjes së energjisë elektrike shkaku i temperatura të ngrira, treguan videot në mediat sociale.

Qindra trena u vonuan ose u pezulluan dhe turma pasagjerësh u bllokuan në stacionet e trenit në Wuhan, raportuan mediat lokale.

imazh
imazh

Fotot nga Administrata Meteorologjike e Kinës tregojnë pemë të përkulura dhe të thyera përgjatë rrugëve në Hunan, të rrëzuara nga shiu i ngrirë.

Autoritetet në Hubei thanë se synojnë të pastrojnë tunelet dhe urat, ku akulli i trashë ka shkaktuar bllokime trafiku.

Provinca ka urdhëruar qindra pika pagese në autostrada për të marrë masa të kontrollit të trafikut, duke përfshirë lejimin e automjeteve të kalojnë falas.

Observatori Qendror Meteorologjik i Kinës parashikoi më shumë shi, borë dhe ftohtë në jug në gjysmën e parë të kësaj jave, por tha se kushtet do të përmirësoheshin nga e enjtja.

Video nga Paradoks

"Prej jashti s'keni pa": Fisnik Ismaili flet për Shpend Ahmetin e Përparim Ramën - "Goditjet i kanë ardhë nga VV"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci