Të fundit

Ambasadori francez kërkon pezullimin e rregullores së BQK-së: Nevojiten më shumë informata e konsultime

Ambasadori francez në Kosovë, Olivier Guerot ka bërë thirrje që të shtyhet vendimi për rregulloren e BQK-së, pas shqetësimeve të komuniteteve, sidomos mbi dinarin.

“Kërkesa jonë që e kemi bërë, ne dhe vendet e QUINT-it është që të bëhet një tranzicion para se të implementohet kjo rregullore, duhet të ketë më shumë konsultime dhe informata para se të implementohet. Ne bëjmë thirrje për pezullimin e kësaj rregullore për hir të informimit të duhur të popullatës, dhe mundësinë e gjetjes së zgjidhjeve së mundshme teknike”, ka thënë ai për Dukagjini.

Sipas tij, çështja qëndron te ndikimi direkt që ka ky vendim te komunitetet.

Veç kësaj, ai ka thënë se Qeveria e Kosovës, sikur qeveritë tjera demokratike, duhet të gjrjë mënyra të duhura që “kur të propozohet diçka, mos të ndalohet diçka tjetër”.

”Qeveria e Kosovës sikurse qeveritë demokratike kanë fuqinë për të bërë klauzola, kur gjërat janë të ndaluara, në një qeveri demokratike duhet të kërkojnë dhe të gjejnë mënyra se si gjërat të cilat propozojnë nuk ndalojnë gjërat tjera, si transferet. Duhet të ketë diskutime me njerëzit që kanë ndikim të drejtpërdrejtë, është fjala për paratë e serbëve, kanali i duhur është që të dialogohet”.

Ai mes tjerash ka përsëritur se kjo është një kërkesë e bërë edhe nga vendet e QUINT-it.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci