Të fundit

​Dita Botërore e Zgjedhjeve

Dita Botërore e Zgjedhjeve shënohet në mbarë botën çdo të enjten e parë të muajit shkurt.

Dita e Zgjedhjeve i referohet ditës kur mbahen zgjedhjet e përgjithshme. Në shumë vende, zgjedhjet e përgjithshme mbahen gjithmonë të dielën, për të mundësuar pjesëmarrjen sa më shumë votues, ndërsa në vende të tjera zgjedhjet mbahen gjithmonë në një ditë javore.

Megjithatë, disa vende ose rajone brenda një vendi gjithmonë bëjnë një ditë të ditës së zgjedhjeve një ditë pushimi, duke përmbushur kështu të dy kërkesat.

Shumë vende lejojnë votimet në mungesë ose votimet e hershme për t’u hedhur me postë përpara zgjedhjeve, duke shmangur kështu problemin krejtësisht.

Një ditë zgjedhore zakonisht arrin kulmin në një natë zgjedhore kur rezultatet e zgjedhjeve janë radhitur dhe shpallen fituesit.

Përndryshe, Kosova ka shënuar disa herë këtë ditë, megjithatë KQZ kësaj radhe nuk ka njoftuar për ndonjë aktivitet.

Video nga Paradoks

"Prej jashti s'keni pa": Fisnik Ismaili flet për Shpend Ahmetin e Përparim Ramën - "Goditjet i kanë ardhë nga VV"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci