Të fundit

Fermerët protestues do të bllokojnë rrugët anembanë Bullgarisë për të dytën ditë me radhë

Fermerët anembanë Bullgarisë pritet të dalin në rrugë për ditën e dytë të protestave. Siç njoftuan më herët përfaqësues të Shoqatës Kombëtare të Prodhuesve të Drithërave, kohëzgjatja e aksioneve protestuese do të shtohet çdo ditë që kalon (përveç fundjavës, kur nuk do të mbyllet asnjë rrugë në interes të qytetarëve) deri në plotësimin e kërkesave të fermerëve. Protestat e së mërkurës janë planifikuar të zhvillohen nga ora 10:00 deri në 13:00.

Të martën, protesta u mbajtën në mbi 80 vende në të gjithë vendin.

Fermerët kërkojnë rishikimin e propozimit për shpërndarjen e ndihmës dhe buxhetin, i cili do të parandalonte falimentimet masive në bujqësinë bullgare dhe garanci të qarta për ndryshime legjislative që do të sigurojnë qëndrueshmërinë e sektorit.

Më vonë gjatë ditës, Ministri i Bujqësisë Kiril Vatev prezantoi iniciativat legjislative që ekipi i tij po përgatit për të adresuar krizën në sektor në përgjigje të kërkesave të marra nga OJQ-të. Kjo ndodhi gjatë një takimi të jashtëm të Komisionit për Bujqësi, Ushqim dhe Pylltari, i cili u mbajt në Ministrinë e Bujqësisë me iniciativën e Vatevit.

Para takimit, ministri mori pjesë në një konferencë në Këshillin e Ministrave së bashku me kryeministrin Nikolai Denkov. “Ne jemi gati me pikat kryesore në memorandumin e ri që propozojmë të nënshkruajmë me fermerët. Qëllimi është i qartë: zhbllokimi sa më i shpejtë i procesit, i cili do t’i mundësojë Qeverisë të mbështesë fermerët e drithërave që kanë pësuar humbje në vitin 2023”, tha Denkov. Ai pret që të mërkurën në orën 18 të takohet me përfaqësues të sektorit për të arritur marrëveshje me Qeverinë për të gjitha pikat e memorandumit të ri.

Dhoma Agrare Bullgare pranoi ftesën e Denkov të martën në mbrëmje.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci