Të fundit

Kosova pritet të jetë pjesë e programit “Evropa digjitale”

Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti ka miratuar Projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes ndërkombëtare për pjesëmarrjen e Kosovës në programin e Bashkimit Evropian “Evropa digjitale për periudhën 2021-2027” ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian.

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, tha se ky program do të ndihmojë transformimin digjital dhe rritjen e përdorimit të teknologjive digjitale për bizneset dhe qytetarët në Kosovë.

“Ky program është i ri i krijuar dhe financuar nga Bashkimi Evropian, në mënyrë që të ndihmojë transformimin digjital dhe rritjen e përdorimit të teknologjive digjitale për bizneset dhe qytetarët. Me këtë rast pritet të ketë ndikime në zhvillimin ekonomik dhe krijimin e vendeve të reja të punës në vendin tonë. Bizneset, administrata publike dhe OJQ-të nga vendet nënshkruese të kësaj marrëveshje do të kenë mundësi të aplikojnë në projekte që ndërlidhen në fusha specifike, si inteligjenca artificiale dhe aftësitë të avancuara digjitale. Ky program ka për qëllim të rritë qasjen e digjitalizimit te qytetarët, bizneset dhe institucionet. Përmes granteve strategjike të avancojë në katër fusha veçanërisht, resurset kompjuterike me performancë të lartë, inteligjenca artificiale, shkathtësitë e avancuara digjitale si dhe përshpejtimi dhe shfrytëzimi më i mirë i kapaciteteve digjitale”, theksoi ajo.

Megjithatë, kryetari i komisionit, deputeti nga radhët e PDK-së, Ferat Shala, pyeti ministren se pjesëmarrja në këtë program a do të ndikohet nga masat ndëshkuese që Kosova ka nga Bashkimi Evropian.

“E dimë se jemi nën sanksione dhe bllokimeve të Bashkimit Evropian, njëkohësisht kemi nisma ligjore për nënshkrim të marrëveshjeve të reja. A mund të na thoni se a kemi ndonjë sinjal se kjo punë do të zhbllokohet në raport me marrëveshjet ndërkombëtare me Bashkimin Evropian, pasi kemi disa fonde dhe marrëveshje që janë të bllokuara. A është edhe kjo pjesë e asaj pakete të sanksioneve që i ka Kosova”, pyeti ai.

Por, ministrja Rizvanolli tha se e njëjta është nënshkruar brenda periudhës që i janë vendosur masat ndëshkuese Kosovës dhe se nuk pret që të ketë ndikim në aplikimet në këtë program.

“Kjo marrëveshje është nënshkruar brenda periudhës që kemi qenë nën masa. Nuk ka ndikim dhe nuk presim të ketë ndikim në aplikimet e ardhshme në këtë program”, deklaroi ministrja Rizvanolli.

Komisioni, po ashtu vendosi që kjo marrëveshje t’i propozohet nesër seancës plenare për miratim në lexim të parë.

 

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci