Të fundit

Bislimi mbron projektligjin që synon kontrollin e mediave: Siguron transparencë

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Beslimi, ka mbrojtur sot Projektligjin e ri për KPM-në.

Derisa e ka prezantuar këtë projektligj në Komisionin për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, ai ka thënë se dokumenti në fjalë e rrit transparencën.

Ai ka mohuar kritikat e partive opozitare për këtë projektligj.

“Pra, kushtet e njëjta për secilin ofrues të shërbimeve mediale kushte këto që caktohen nga një organ i pavarur kushtetues dhe larg nga çfarëdo ndikimi politik. Nga ndikimi i jashtëzakonshëm që kanë televizionet, por edhe platformat me përmbajtje audio-vizuele te publiku, duke ndikuar në formimin e opinionit publik, e në veçanti tek gjeneratat e reja është e qartë se duhet të krijohen rregulla që mbrojnë të miturit dhe fëmijët, që sigurojnë menaxhim të standardizuar, që sigurojnë transparencë pronësore të mediave dhe më e rëndësishmja një datatabazë të mediave që operojnë në treg”, ka thënë Bislimi.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci