Të fundit

​Sheikët arab në negociata me gjigantin italian

Mediat në Itali raportojnë se pronarët e Romës janë duke negociuar shitjen e mundshme të klubit tek disa investitorë nga Arabinë Saudite.

“La Repubblica” detajon se është zhvilluar një takim që përfshinte kreun e departamentit ligjor të “Giallorossëve” në kryeqytetin e Arabisë Saudite, Riad të martën. Aty u diskutuan tema të ndryshme, duke përfshirë sponsorizimin e sezonit të Riadit, por biseda shkoi më thellë.

Eric Ëilliamson, krahu i djathtë i pronarëve të Romëve Friedkins dhe një anëtar bordi të Romës, udhëtoi nga Shtetet e Bashkuara për të marrë pjesë në takim, duke sugjeruar se diçka në shkallë më të gjerë po diskutohet.

Dy grupe të ndryshme janë të interesuar të blejnë Romën nga Dan Friedkin – Fondi i Investimeve Publike në pronësi të qeverisë, i cili tashmë zotëron Neëcastle United, dhe një investitor privat Turki Alalshikh, i cili është një këshilltar mbretëror dhe president i Autoritetit të Përgjithshëm të Argëtimit.

Në këtë fazë, Friedkins shpresojnë të hyjnë në një partneritet me një nga dy grupet saudite, duke dashur të mbeten nën kontrollin e Romës, por të dy PIF dhe Alalshikh duan 100% të aksioneve të klubit, duke përgatitur oferta prej rreth 900 milionë euro plus 300 milionë të lidhura me ndërtimin e stadiumit të ri.

Gjërat janë ende në fazat e tyre të hershme, por priten përditësime në muajt e ardhshëm.

Video nga Paradoks

Dëshmia e Tomë Dodajt: Naim Murseli bleu armë, shtiu me një plumb për ta testuar para krimit

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci