Të fundit

Iraku lëshon paralajmërim për SHBA-në pas sulmit me dron që u vra komandanti i milicisë në Bagdad

Iraku ka lëshuar një paralajmërim për Shtetet e Bashkuara në përgjigje të një sulmi ajror të mërkurën vonë në Bagdad që vrau një komandant të lartë të milicisë pro-iraniane Kataib Hezbollah.

Komanda e Përbashkët Operacionale e Irakut e quajti sulmin një “agresion të ri nga Shtetet e Bashkuara, duke shtuar se masa ka vepruar për të “minuar të gjitha mirëkuptimet” midis Irakut dhe SHBA-së, në një deklaratë të postuar nga zëdhënësi Tahseen Al Khafaji në X, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Zëdhënësi përsëriti gjithashtu atë që tha vendi pas serisë së parë të sulmeve të SHBA-së në Irak të premten e kaluar si hakmarrje për vrasjen e tre ushtarëve amerikanë në Jordani, që do t’i quante sulmet një “shkelje të sovranitetit të Irakut”.

Kataib Hezbollah konsiderohet milicia më e fuqishme e mbështetur nga Irani në Irak dhe pjesë e një konsorciumi milicish të sponsorizuar nga shteti në vend të njohur si PMU (Forcat e Mobilizimit Popullor), shumë prej tyre milici shiite, që ndihmojnë në ruajtjen e sigurisë atje.

Por vetëm disa ditë pas vrasjes së tre ushtarëve amerikanë në Jordani më 28 janar, Kataib Hezbollah njoftoi se po pezullonte operacionet ushtarake kundër forcave amerikane.

Video nga Paradoks

Dëshmia e Tomë Dodajt: Naim Murseli bleu armë, shtiu me një plumb për ta testuar para krimit

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci