Të fundit

Eurovision nën presion të madh që të diskualifikojë Izraelin nga gara

Organizatorët e Festivalit të Këngës në Eurovizion janë nën presion në rritje për të përjashtuar Izraelin nga konkursi i këtij viti, pasi ai zhvillon një luftë shkatërruese në Gaza.

Më shumë se 20 politikanë i shkruajtën Bashkimit Evropian të Transmetuesve (EBU) të martën duke thënë se pjesëmarrja e Izraelit në konkurs “zbardh një regjim që po kryen spastrim etnik në Palestinë dhe po kryen krime lufte dhe gjenocid”.

Anëtarë të Parlamentit Evropian dhe politikanë nga partia e majtë Podemos e Spanjës janë ndër nënshkruesit e letrës së parë nga Al Jazeera.

Konkursi vjetor do të zhvillohet në maj në Malmo Arena të Suedisë pasi këngëtarja suedeze Loreen fitoi vitin e kaluar.

Politikanët pas letrës pranuan se EBU, e cila është një grup organizatash mediatike publike, dëshiron që Eurovizioni të mbetet një ngjarje jopolitike.

“Sidoqoftë, Eurovision Song Contest vuri veton ndaj pjesëmarrjes së Rusisë në konkurs nga viti 2022 në përgjigje të pushtimit të saj në Ukrainë. Gjithashtu, në vitin 2019, Islanda u gjobit nga organizatorët e festivalit për shkak se konkurrenti islandez shfaqi një flamur palestinez në Eurovision Song Contest në Tel Aviv”, thanë ata.

“Pjesëmarrja e Izraelit është në kundërshtim të qartë me atë që EBU pretendon se përfaqëson, pasi ai dezinformon për Izraelin dhe fsheh sjelljen e tij gjenocidale,” shtuan ata.

Tridhjetë e shtatë vende do të marrin pjesë këtë vit.

Izraeli u bë vendi i parë joevropian që mori pjesë në 1973 dhe priti ngjarjen e kulturës pop në Tel Aviv në 2019. Hyrja në konkurs është e hapur për të gjithë anëtarët e EBU.

Përveç politikanëve evropianë, muzikantë në Suedi, artistë në Finlandë dhe protestues në Norvegji dhe Irlandë i kanë dërguar letra EBU-së duke u kërkuar transmetuesve publikë që të përjashtojnë Izraelin nga konkursi.

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci