Të fundit

Tahiri kritikon Qeverinë Kurti për mungesë të investimeve kapitale

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka kritikuar Qeverinë Kurti për mungesë të investimeve kapitale

Ne seancën e sotme parlamentare, Tahiri tha se tashmë po bahën gati 3 vjet që nga 14 shkurti i vitit 2021 kur Lëvizja Vetëvendosje ka ardhë në pushtet, por që sipas tij, ka mungesë të projekteve.

Ai tha se Qeveria nuk ka arritur t’i ekzekutojë mbi 1 miliardë e 125 milionë euro në investime kapitale, teksa tha se investimi i vetëm i këtij pushteti është ura e Saradranit.

“Tani jemi vetëm 6 ditë para 14 shkurtit kur Lëvizja Vetëvendosje, pra tri vjet qeverisje. Në secilin vend normal do të bëhet një bilanc dhe në secilën demokraci funksionale do të ishte një llogaridhënie se cka ka ndodhur për tri vjet nga një pushtet që i ka mbi 50 për qind. Më lejoni që sot t’i bëj tri bilance në rrafshin e brendshëm. Po e nisi me shpenzimet kapitale. A mund të besoni që për dy vjet e nëntë muaj, kjo qeveri nuk ka arritur të ekzekutojë 1 miliardë e 125 milionë euro investime kapitale që nënkupton për shumën 1 miliardë e 125 milionë euro kemi më pak rrugë, më pak shkolla dhe gjithcka që ka qenë në platformën “Krejt dhe Drejt” ka qenë një mashtrim i madh. “E keni marrë Kosovën me celësa në dorë. Tri vjet pas vetëm një investim kapital e keni që mund të thoni ky është investimi. Ajo është ura që e lidh fshatin e Bekë Berishës dhe Arben Gashit”, tha Tahiri.

Tahiri gjithashtu foli edhe për pagat e sektori publik për të cilat tha janë të gjendje të mjerueshme dhe se sipas tij, pagat e vetme që janë rritur në këtë sektor është ajo e kryeministrit dhe ministrave.

“Pagat në sektorin publik janë tmerri i tmerrit. Realisht rritje tek 80% te administrata e shërbyesve civilë ka rritje vetëm prej 20 deri 40 euro. Pra 80 për qind e administratës e kanë këtë rritje me këtë ligj. Rritja më e madhë është tek kryeministri, tek ministrat, tek të emëruarit politik. Aty është bërë rritja më e madhe, mbi 50 për qind. A po e shihni se kush po i ngritë pagat?”, tha Tahiri.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci