Të fundit

Hodaj: Kosova ka dështuar në ndërtimin e infrastrukturës sportive

Ish-sekretari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Tauland Hodaj ka thënë se në zhvillimin e futbollit të Kosovës po ndikon negativisht mungesa e infrastrukturës sportive.

Hodaj ka folur për këtë problematikë në Konferenca ndërkombëtare “Kufijtë e Lirisë së Fjalës”, ku nikoqire është Agjencia e Lajmeve KosovaPress.

Sipas tij, FFK ka investuar në stadiume vetëm me mbështetjen e UEFA-së.

“Sipas ligjit në Kosovë dhe gjithkund në botë, infrastruktura sportive i takon qeverisë dhe komunave, ata e bëjnë infrastrukturën sportive, stadiumet, ndërsa organizimin e lojërave e bëjnë federatat. Federata e Futbollit të Kosovës pasi nuk ka pasur investime është dashur vet me forcat e veta që të bëjë, ka krijuar disa fusha me fonde të UEFA-së, ka krijuar një kamp nacional në Hajvali që është dhe po pretendohet të ndërtohet një stadium që i plo9tëson kriteret për organizimin e ndeshjeve ndërkombëtare, ak ndërtuar shumë fusha stërvitore”, ka thënë Hodaj.

Ai ka shtuar më tutje se zgjidhja për këtë është një bashkëpunim ndërmjet shtetit, federatës dhe bizneseve.

“Institucionet tona publike duhet të jenë më të hapura në inovacione dhe kreativitet dhe tek partneriteti publiko-privat sepse fatkeqësisht kemi dështuar në infrastrukturë, kemi stadiume gërmadha tash e 10-15 vite dhe askush nuk është marrë, pastaj kemi shembuj të tjerë edhe kur kemi qenë me ministrin në UEFA dhe FIFA na kanë dhënë shembull, duhet të bashkëpunoni qeveri-federatë-biznes. Pa këto të tria nuk mundeni, ju duhet të jeni të hapur”, ka thënë Hodaj.

Video nga Paradoks

"Prej jashti s'keni pa": Fisnik Ismaili flet për Shpend Ahmetin e Përparim Ramën - "Goditjet i kanë ardhë nga VV"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci