Të fundit

12 federata nga Lindja e Mesme kërkojnë pezullimin e Izraelit nga aktivitetet e futbollit

Izraeli po përballet me thirrjet për një pezullim të futbollit për shkak të luftës në Gaza pasi 12 vende të Lindjes së Mesme i kanë shkruar zyrtarisht FIFA-s.

Sipas letrës së parë nga Sky News, grupi i kombeve përfshin federatat e futbollit të Palestinës, Arabisë Saudite, Katarit, Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Jordanisë.

Izraeli i ka bërë thirrje FIFA-s që të mbajë politikën jashtë futbollit dhe të lejojë kombëtaren e tyre të vazhdojë përpjekjet e tyre për t’u kualifikuar në Kampionatin Evropian të verës së ardhshme.

E gjithë kjo ndodh para ndeshjes gjysmëfinale të “play-off”-it që Izraeli do ta luajë kundër Islandës muajin e ardhshëm dhe se në gjysmëfinalen e dytë do të takohen Bosnja dhe Hercegovina dhe Ukraina.

Letra iu dërgua të gjitha 221 federatave kombëtare të futbollit dhe është nënshkruar nga Ali bin Al Hussein, president i Konfederatës së Futbollit të Azisë Perëndimore dhe gjysmëvëllai i mbretit të Jordanisë, Abdullah II.

“Ne, Federatat e Futbollit të Azisë Perëndimore, duke përfshirë të gjithë anëtarët tanë, i bëjmë thirrje FIFA-s, konfederatave të futbollit dhe shoqatave anëtare që të bashkohen me ne për të mbajtur një qëndrim të vendosur kundër krimeve të kryera në Palestinë dhe krimeve të luftës në Gaza, duke dënuar vrasjen e civilëve të pafajshëm, duke përfshirë lojtarët, trajnerët, gjyqtarët dhe zyrtarët, duke shkatërruar infrastrukturën e futbollit dhe duke marrë një front të bashkuar në izolimin e Federatës së Futbollit të Izraelit nga të gjitha aktivitetet e lidhura me futbollin derisa këto akte agresioni të pushojnë”, thuhet në letër.

Megjithatë, Federata e Futbollit të Izraelit tha se pret që FIFA të mos përziej politikën me sport.

“Unë besoj se FIFA nuk do të ndërhyjë me politikën në futboll. Ne jemi kundër ndërhyrjes së politikanëve në futboll dhe kundër ndërhyrjes në çështjet politike në sport në përgjithësi. Kështu që ne përqendrohemi vetëm në çështjet e futbollit dhe ëndrra jonë është të kualifikohemi në Kampionatin Evropian 2024 dhe mezi pres paqen në botë”, thuhet në reagimin e  Federatës së Futbollit të Izraelit.

Video nga Paradoks

Dëshmia e Tomë Dodajt: Naim Murseli bleu armë, shtiu me një plumb për ta testuar para krimit

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci