Të fundit

Këshilli i Sigurisë së OKB-së, UNMIK kritikon Kosovën për rregulloren e BQK-së

Caroline Ziadeh, shefja e UNMIK-ut, është shprehur se rregullorja e re e BQK-së është kthyer në një shqetësim për komunitetin lokal dhe ndërmjetësit ndërkombëtar.

Ajo tha se nga ky vendim preken shumë serbë, që marrin përfitime financiare nga Serbia.

“Dua të rikthesoj se veprimet, pavarësisht ligjshmërisë, duhet të marrin parasysh ndikimin te komunitetet që prekin”, tha ajo.

Tutje, Ziadeh tha se këto veprime rrisin tensionet, duke shtuar se vetëm disa ditë më parë, Qeveria e Kosovës ka njoftuar kjo rregullore do zbatohet përmes një periudhe tranzicioni dhe se publiku do informohet për këtë vendim të BQK-së.

Shefja e UNMIK-ut tha se zgjidhja për vendimet e fundit është vetëm përmes dialogut.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci