Të fundit

Vuçiq thotë se pas zgjedhjeve në veri është përkeqësuar situata e serbëve në veri

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, gjatë fjalimit të tij ka folur për zgjedhjet lokale që janë mbajtur në prill të vitit 2023, në katër komunat veriore të Kosovës.

Vuçiq është shprehur se situata e serbëve në Kosovë është përkeqësuar pas këtyre zgjedhjeve, duke shtuar se vetëm tre për qind të votuesve ishin serbë.

Ai ka akuzuar kryetarët shqiptarë që kanë zaptuar komunat në veri të Kosovës.

Tutje, presidenti serb tha se ka dëgjuar kërkesat e komunitetit ndërkombëtar, dhe se iu ka kërkuar serbëve që të nisin procedurat e një peticioni për shkarkimin e kryetarëve shqiptarë.

Ndërsa, Vuçiq ka shtuar se serbët në Kosovë po përndjeken nga gjyqësori në Kosovë.

Ai tregoi se 14 për qind e serbëve janë larguar nga Kosova, për shkak të dhunës sistematike dhe të përhapur ndaj tyre nga institucionet e Kosovës.

Vendimi për dinarin, sipas tij, është shembulli i fundit i përndjekjes ndaj serbëve në Kosovë.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci