Të fundit

Kurti: Vuçiq ka qenë minister i propagandës gjatë pushtetit të Millosheviq

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë fjalimit të tij është shprehur se ky takim dhe urrejtja e shprehur nga Kosova nuk është asgjë vetëm një fushatë nga një regjim autoritar.

Ai ka shtuar se ne kemi mbështetjen nga aleatët në luftën kundër korrupsionit, duke shtuar se BQK-ja është esenciale në ndihmesën për këtë luftë.

Kurti ka shtuar se që nga përfundimi i luftës, qeveria serbe që është udhëhequr nga shumë njerëz që kanë pasur pozita të larta në regjimin e Millosheviçiq, duke e përfshirë këtu edhe Vuçiqin që ka qenë ministër i propagandës së pushtetetit të Millosheviçit, ka shfrytëzuar imagjinata për të gjetur mënyra për të terrorizuar qytetarët.

Ai ka shtuar se Serbia jo vetëm që promovon mohimin e gjenocidit por po vazhdon të kryejë atë.

Ai ka kujtuar se lideri Sandulloviq, i cili kishte kërkuar falje për krimet e luftës në Kosovë dhe kishte vendosur lule tek varri i një vajzë 7 vjeçare, është arrestuar nga shërbimi serb, është rrahur dhe është paralizuar për këtë.

Piashtu ai ka shtuar se gazetari serb, Radomir Dimiq, është kthyer në Kosovë sepse regjimi autoritar i Vuçiqit po e pamundëson jetën për gazetarët në Serbi.

 

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci