Të fundit

Diskutimi në Këshillin e Sigurimit, Rama: Ishte një seancë pa kuptim – qëndrojmë pranë Kosovës

Edi Rama e ka cilësuar “të pakuptimtë” seancën e mbajtur dje në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, në të cilën u diskutua për situatën në Kosovë.

Kryeministri shqiptar ka thënë se Shqipëria qëndron e palëkundur së bashku me Kosovën, por ka theksuar rëndësinë e koordinimit të ngushtë me aleatët e saj kyç.

“Ishte një seancë pa kuptim. Këshilli i Sigurimit i OKB-së është e qartë se nuk është vendi për asgjë që lidhet me Kosovën. Si dy vende sovrane që aspirojnë për anëtarësim në BE, Kosova dhe Serbia duhet të përqendrohen plotësisht në dialogun e lehtësuar nga BE-ja dhe të fokusohen në arritjen e marrëveshjeve për qarkullimin financiar, shërbimin postar, taksimin e dyfishtë dhe të gjitha çështjet e tjera që përfitojnë jetën e përditshme të njerëzve të zakonshëm, duke siguruar edhe një të ardhme paqësore për brezat e ardhshëm”, tha Rama në një postim në platformën “X”.

Shefi i qeverisë shqiptare ka thënë se rruga e Kosovës përpara nuk është ajo e marrjes së vendimeve pa u konsultuar me aleatët e saj.

“Ndërsa qëndrojmë pranë Kosovës në parandalimin e çdo kërcënimi të jashtëm, Shqipëria do të vazhdojë t’i theksojë lidershipit kosovar rëndësinë e koordinimit të ngushtë me aleatët e saj kyç. Qëndrimi i palëkundur dhe i vazhdueshëm së bashku me ta tregon ndjenjën e vizionit dhe përgjegjësisë shtetërore, ndërkohë që çdo rast i qëndrimeve të vetmuara në rrugën drejt njohjes së plotë e zbeh pozitën e vendit në sferën publike të marrëdhënieve ndërkombëtare”, u shpreh Rama.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci