Të fundit

Basha-Edi Ramës: Kosova s’ka nevojë për leksione demokracie nga një autokrat, por për mbështetje konkrete

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, i ka reaguar kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për qëndrimin e fundit që ai ka pasur rreth seancës të Këshillit të Sigurimit në Kombet e Bashkuara. Basha ka thënë se Rama flet si perëndimor derisa vepron si lindor.

Ai tutje ka shkruar se aleatët strategjikë e trajtojnë Kosovën si çështje të sigurisë kombëtare, rajonale e euroatlantike, por sipas Bashës vetëm Edi Rama nuk e trajton si të tillë.

Tutje në reagim Basha ka thënë se Kosova s’ka nevojë për leksione demokracie nga një autokrat, por për një përkrahje konkrete.

“Flet si perëndimor, vepron si lindor.Aleatët strategjikë e trajtojnë sigurinë e Kosovës si çështje të sigurisë kombëtare, rajonale, evropiane dhe euroatlantike. Vetëm Edi Rama nuk e konsideron të tillë.

Aleatët strategjikë e trajtojnë korrupsionin e politikanëve dhe zyrtarëve të lartë në Shqipëri si cënim të sigurisë së tyre kombëtare. Vetëm Edi Rama nuk e konsideron çështje të sigurisë së vendit tonë.Kosova nuk ka nevojë për leksione demokracie nga një autokrat, por për mbështetje konkrete”, ka shkruar Basha.

Në fund të reagimit, Basha ka shkruar se për Shqipërinë s’ka kërcënim më të madh të sigurisë së saj kombëtare se korrupsioni e varfëria.

“Shqipëria nuk ka kërcënim më të madh ndaj sigurisë së saj kombëtare se korrupsioni që vret vende pune, varfëron shqiptarët dhe shkatërron besimin te institucionet dhe shteti”, ka shkruar kryetari i PD-së.

 

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci