Të fundit

Gjenerali i ri: Ukraina ka nevojë për një qasje të re në fushën e betejës

Gjenerali i lartë i sapoemëruar i Ukrainës, Oleksandr Syrskyi ka thënë se kërkohet një qasje e re për të arritur sukses në fushën e betejës.

“Vetëm ndryshimet dhe përmirësimi i vazhdueshëm i mjeteve dhe metodave të luftës do të bëjnë të mundur arritjen e suksesit në këtë rrugë,” tha Syrskyi, në deklaratën e tij të parë si shef i forcave të armatosura, shkruan The Guardian.

Syrskyi u emërua në detyrën kryesore nga presidenti, Volodymyr Zelenskiy, të enjten në një ndryshim të diskutueshëm që shënon riorganizimin më të madh ushtarak që nga pushtimi i plotë i Rusisë gati dy vjet më parë.

Syrskyi ka zëvendësuar Valerii Zaluzhnyi, një komandant popullor, marrëdhëniet e të cilit me Zelenskiy ishin tensionuar muajt e fundit.

Kritikët kanë sugjeruar se Zelenskiy mund të ketë qenë pjesërisht i motivuar nga shqetësimet për vlerësimet e larta të miratimit të Zaluzhnyit në shoqërinë ukrainase dhe potencialin e tij për t’u bërë një ditë një sfidues politik.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci