Të fundit

​Mot i keq në Portugali, preken Lisbona dhe Lugina Tagus

Rajoni i Lisbonës dhe Lugina Tagus ishin më të prekurit nga moti i keq deri në mëngjesin e së premtes, me 246 incidente, nga gjithsej 609 ndërhyrje të regjistruara nga mbrojtja civile qe nga ora 00:00 e së enjtes.

Në një deklaratë për Lusa në orën 09:00, Pedro Araujo, nga Autoriteti Kombëtar i Emergjencave dhe Mbrojtjes Civile (ANEPC), shpjegoi se 609 incidente ishin regjistruar qe nga fillimi i gjendjes së alarmit të posaçëm për shkak të kushteve të motit, shumica prej tyre pemë të rrëzuara.

Rajoni i Lisbonës dhe Lugina Tagus u pasua nga veriu, me 177 incidente. Araujo tha gjithashtu se nuk ka pasur viktima dhe nuk ka nevojë të zhvendoset dikush.

Ai paralajmëroi për një parashikim të paqëndrueshmërisë për sot, me reshje që mund të jenë në nivel lokal të dendur dhe po aq të ashpër në det.

Njëmbëdhjetë rrethe në Portugali janë nën paralajmërim të verdhë (i treti më serioz) për shkak të parashikimit të shiut, ndonjëherë të dendur, sipas Institutit portugez të Detit dhe Atmosferës (IPMA). /LUSA

Video nga Paradoks

Ekskluzive: I kërkuar nga Interpoli për vr’asjen që tronditi Norvegjinë - misteri i njeriut që sillej në Ferizaj me katër identitete të rreme

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci