Të fundit

​Studimi: Ujqërit mutantë që bredhin në Çernobil janë bërë rezistues ndaj kancerit

Ujqërit mutantë që enden rrugëve të shkreta të Çernobilit duket se kanë zhvilluar një rezistencë ndaj kancerit, duke rritur shpresat se zbulimet e reja mund të ndihmojnë shkencëtarët të luftojnë sëmundjen te njerëzit. Një reaktor bërthamor shpërtheu në termocentralin e Çernobilit në Ukrainë në vitin 1986.

Mbi 100.000 njerëz u evakuuan nga qyteti pasi shpërthimi lëshoi rrezatim që shkakton kancer. Zona ka mbetur e braktisur në mënyrë të frikshme që atëherë, me Zonën e Përjashtimit të Çernobilit (CEZ) e krijuar për të parandaluar hyrjen e njerëzve në zonën 1000 milje katrorë ku rrezatimi ende përbën një rrezik.

Njerëzit mund të mos jenë kthyer, por kafshët e egra si ujqërit dhe kuajt enden në djerrinat e qytetit të evakuuar më shumë se 35 vjet pas katastrofës.

Cara Love, një biologe evolucionare dhe ekotoksikologe nga Universiteti Princeton në SHBA, studioi se si ujqërit e Çernobilit mbijetojnë pavarësisht brezave të ekspozimit ndaj grimcave radioaktive.

Love dhe një ekip studiuesish vizituan Zonën e Përjashtimit të Çernobilit dhe vunë jakë ujqërve në mënyrë që lëvizjet e tyre të mund të gjurmoheshin. Ajo tha se qaforet i japin ekipit “matjet në kohë reale se ku dhe sa janë të ekspozuar ujqërit ndaj rrezatimit”, sipas Sky News.

Ata gjithashtu morën mostra gjaku për të kuptuar sesi trupat e ujqërve reaguan ndaj rrezatimit që shkakton kancer.

Studiuesit zbuluan se ujqërit e Çernobilit ishin të ekspozuar ndaj mbi 11.28 milirem (njësi CGS e dozës ekuivalente për të vlerësuar efektet e mundshme shëndetësore të niveleve të rrezatimit), rrezatimi çdo ditë gjatë gjithë jetës së tyre, më shumë se gjashtë herë më shumë se kufiri ligjor i sigurisë për njerëzit.

Love zbuloi se ujqërit kishin ndryshuar sisteme imunitare të ngjashme me pacientët me kancer që i nënshtroheshin trajtimit me rrezatim, por më e rëndësishmja, ajo gjithashtu identifikoi pjesë të caktuara të informacionit gjenetik të kafshëve që dukeshin rezistuese ndaj rritjes së rrezikut të kancerit.

Shumë studime njerëzore kanë gjetur mutacione që rrisin rrezikun e kancerit, siç është prania e një varianti të gjenit BRCA që rrit gjasat që një grua të zhvillojë kancerin e gjirit ose vezoreve. Megjithatë, Love u përpoq të identifikonte mutacionet mbrojtëse që rrisin shanset për të mbijetuar në rast kanceri.

Pandemia dhe pushtimi rus i Ukrainës e kanë penguar Love dhe bashkëpunëtorët e saj të kthehen në Çernobil vitet e fundit.

“Prioriteti ynë është që njerëzit atje dhe kolegët të jenë sa më të sigurt”, tha ajo.

Love prezantoi gjetjet e saj në takimin vjetor të Shoqatës për Biologjinë Integruese dhe Krahasuese në Seattle, Washington, muajin e kaluar.

Video nga Paradoks

Ekskluzive: I kërkuar nga Interpoli për vr’asjen që tronditi Norvegjinë - misteri i njeriut që sillej në Ferizaj me katër identitete të rreme

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci