Të fundit

Shefi i NATO-s: Nëse Putini fiton në Ukrainë, përhapja e agresionit rus është e mundshme

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i bëri thirrje Evropës që të rrisë prodhimin e armëve për të mbështetur Ukrainën dhe për të parandaluar “konfrontimin potencial për dekada” me Moskën, në një intervistë të publikuar nga media gjermane më 10 shkurt.

Përpara një takimi kyç të Ministrave të Mbrojtjes të NATO-s në Bruksel dhe përvjetorit të dytë të luftës Rusi-Ukrainë, Jens Stoltenberg këmbënguli se “ne duhet të rindërtojmë dhe zgjerojmë bazën tonë industriale më shpejt, për të rritur dërgesat në Ukrainë dhe për të rimbushur rezervat tona”.

“Kjo do të thotë kalim nga koha e ngadaltë e paqes në prodhimin e konfliktit me ritëm të lartë”, i tha ai të përditshmes gjermane “Welt am Sonntag”.

Komentet e Stoltenbergut erdhën mes lutjeve në rritje për predha, municione dhe ndihma tjera ushtarake nga Ukraina, teksa lufton forcat ruse në vitin e tretë.

Edhe udhëheqësit perëndimorë kanë bërë thirrje për ndihmë më të madhe. Kancelari i Gjermanisë Olaf Scholz dhe presidenti Joe Biden u kërkuan ligjvënësve amerikanë më 9 shkurt që të miratojnë një paketë ndihme ushtarake të vonuar për Ukrainën, duke paralajmëruar se Kievi nuk mund të ndalonte pushtimin e Rusisë pa të.

“Dështimi i Kongresit të Shteteve të Bashkuara për të mos mbështetur Ukrainën i afrohet neglizhencës kriminale”, tha Bideni teksa priti Scholzin në Zyrën Ovale më 9 shkurt.

Stoltenberg tha: “Nuk ka asnjë kërcënim të afërt ushtarak kundër asnjë aleati. Në të njëjtën kohë, ne dëgjojmë kërcënime të rregullta nga Kremlini kundër vendeve të NATO-s”.

Pushtimi rus i Ukrainës për gati dy vjet ka treguar se “paqja në Evropë nuk mund të merret si e mirëqenë”, tha shefi i NATO-s, duke theksuar rëndësinë e mbrojtjes së vendeve në aleancë.

“Për sa kohë që investojmë në sigurinë tonë dhe qëndrojmë të bashkuar, do të vazhdojmë të parandalojmë çdo agresion”, tha ai. “NATO nuk kërkon luftë me Rusinë, por ne duhet të përgatitemi për dekada të mundshme konfrontimi”, shtoi ai.

“Ne monitorojmë nga afër se çfarë bën Rusia dhe kemi rritur praninë tonë në pjesën lindore të aleancës”, tha Stoltenberg.

“Nëse Putini fiton në Ukrainë, nuk ka asnjë garanci se agresioni rus nuk do të përhapet më tej. Pra, mbështetja e Ukrainës tani dhe investimi në aftësitë e NATO-s është mbrojtja jonë më e mirë”.

Ministrat e Mbrojtjes të NATO-s do të takohen në Bruksel më 15 shkurt, një javë përpara përvjetorit të dytë të ofensivës së Rusisë në Ukrainë. Një takim i Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës do të jetë një tipar kyç i bisedimeve.

Video nga Paradoks

Ekskluzive: I kërkuar nga Interpoli për vr’asjen që tronditi Norvegjinë - misteri i njeriut që sillej në Ferizaj me katër identitete të rreme

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci