Të fundit

​Dorëhiqet presidentja e Hungarisë pasi fali burrin e dënuar për abuzim me fëmijë

Presidentja konservatore e Hungarisë ka dhënë dorëheqjen mes protestave publike për faljen e një burri të dënuar si bashkëpunëtor në një rast abuzimi seksual të fëmijëve, një vendim që shkaktoi një skandal politik të paprecedentë për qeverinë nacionaliste me shërbim të gjatë.

Katalin Novak, 46, njoftoi në një mesazh televiziv sot se do të tërhiqej nga presidenca, një detyrë që ajo e mban qe nga viti 2022.

Vendimi i saj erdhi pas më shumë se një jave zemërimi publik pasi u zbulua se ajo i dha një falje presidenciale në prill 2023 një burri të dënuar për fshehjen e një sërë abuzimesh seksuale ndaj fëmijëve në një shtëpi shtetërore për fëmijë.

“Kam lëshuar një falje që shkaktoi hutim dhe trazira për shumë njerëz. Kam bërë një gabim,” tha sot Novak.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci