Të fundit

Universitetet holandeze planifikojnë të kufizojnë numrin e studentëve të huaj

Katërmbëdhjetë universitete holandeze po punojnë për një program për të reduktuar ndjeshëm numrin e studentëve të huaj në mënyrë që të favorizojnë vendasit.

Shumë universitete punojnë pothuajse ekskluzivisht në anglisht, me fokusin e tyre në tregun ndërkombëtar të punës, shkruan euronews.

Holanda është shumë e popullarizuar me studentë nga e gjithë bota, me numrat që janë trefishuar në dekadën e fundit.

Pothuajse një e treta e të huajve zgjedhin të jetojnë dhe punojnë në Holandë pasi diplomojnë.

Megjithatë, kjo mund të lërë pak vende për të rinjtë holandezë, të cilët mund të kenë probleme si të gjejnë një vend për të studiuar ose një punë pas shkollimit të tyre.

Ky veprim ka ngjallur një reagim të ashpër në Holandë.

Studentët e huaj sjellin të ardhura të konsiderueshme në vend, ku secili individ shpenzon dhjetëra mijëra euro në vit.

Plani është ende në diskutim dhe, nëse zbatohet, do të hyjë në fuqi jo më herët se 2025-2026.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci