Të fundit

Washington Post: Biden dhe Netanyahu po shkojnë drejt një “ndarjeje” për luftën në Gaza

Presidenti amerikan, Joe Biden është afër një ‘ndarjeje’ me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu për luftën në Gaza, i cili nuk konsiderohet më një partner produktiv që mund të ndikohet edhe privatisht”.

Këtë e raporton media amerikane ëashington Post, duke cituar disa burime të ndryshme, sipas të cilave “zhgënjimi me Netanyahun ka shtyrë disa nga këshilltarët e Biden që të bëjnë presion ndaj presidentit që të jetë më kritik në publik për kryeministrin izraelit për operacionin e tij ushtarak në Gaza”.
Biden deri më tani është treguar diskret sa i përket kritikave për kryeministrin izraelit.

“Netanyahu ka zemëruar zyrtarët amerikanë në disa raste vetëm në ditët e fundit. Ai denoncoi publikisht një marrëveshje pengjesh ndërsa Sekretari i Shtetit Antony Blinken ishte në rajon duke u përpjekur të ndërmjetësonte një marrëveshje. Ai njoftoi se ushtria izraelite do të lëvizte në qytetin jugor të Gazës, Rafah, një lëvizje që zyrtarët amerikanë e kanë kundërshtuar publikisht, pasi Rafah është i mbushur me rreth 1.4 milionë palestinezë që jetojnë në kushte të mjerueshme, të cilët ikën atje nën urdhrat e Izraelit.”, thuhet në artikull.

Një tjetër pikë që ndan Biden me Netanyahun është ofensiva që Izraeli synon të nisë në Rafah.

“Frustrimi privat i Bidenit me Netanyahun – i cili është krijuar prej muajsh – u shfaq të enjten kur ai tha se fushata ushtarake e Izraelit në Gaza ka qenë “mbi krye”, qortimi i tij më i ashpër deri më tani.

Presidenti foli gjithashtu në shumë më tepër detaje për vuajtjet palestineze, si dhe për kohën dhe energjinë që ai ka shpenzuar duke u përpjekur që izraelitët dhe egjiptianët të lejojnë më shumë ndihmë në enklavën prej 25 miljesh. “Shumë njerëz të pafajshëm po vdesin nga uria,” tha Biden. “Shumë njerëz të pafajshëm janë në telashe dhe po vdesin. Dhe duhet të ndalet.”

Një pikë e veçantë e ndezjes është plani i Izraelit për të nisur një fushatë ushtarake në Rafah, qyteti më jugor në Gaza që kufizohet me Egjiptin. “Ata tashmë po jetojnë në tenda dhe nuk marrin mjaftueshëm ushqim dhe ujë dhe ju po thoni të shkoni diku tjetër,” tha një këshilltar i jashtëm i Shtëpisë së Bardhë. “Ku? Si duhet të arrijnë atje?”, thuhet mes të tjerash në artikull./abcnews.al

Video nga Paradoks

Ekskluzive: I kërkuar nga Interpoli për vr’asjen që tronditi Norvegjinë - misteri i njeriut që sillej në Ferizaj me katër identitete të rreme

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci