Të fundit

Jemen: Sulme të reja amerikane kundër Houthis

SHBA njoftoi të dielën se kishte kryer të shtunën sulme të reja kundër pozicioneve të rebelëve Houthi në Jemen, të cilët ishin gati, sipas Uashingtonit, të sulmonin anijet në Detin e Kuq.

“Më 10 shkurt, midis orës 16:00 dhe 17:00 sipas kohës Sana’a, (forcat amerikane) kryen me sukses sulme vetëmbrojtjeje,” tha komanda e ushtrisë amerikane në Lindjen e Mesme Centcom në një deklaratë për shtyp.

Sulmet u kryen në veri të qytetit të Hodeidah, në Jemenin perëndimor, duke synuar dy drone detare dhe tre sisteme raketore të lëvizshme kundër anijeve “që ishin gati të niseshin kundër anijeve në Detin e Kuq“, thuhet në njoftimin për shtyp.

“Centcom identifikoi këto raketa në zonat e kontrolluara nga Houthi të Jemenit dhe përcaktoi se ato përfaqësojnë një kërcënim të menjëhershëm për anijet e marinës amerikane dhe anijet tregtare në zonë.”

Rrjeti televiziv Houthi Al-Masirah raportoi të shtunën në mbrëmje për tre sulme në sektorin al-Salif, afër Hodeidah. Një gazetar i AFP në zonë dëgjoi një seri shpërthimesh të forta./abcnews.al

Video nga Paradoks

"Prej jashti s'keni pa": Fisnik Ismaili flet për Shpend Ahmetin e Përparim Ramën - "Goditjet i kanë ardhë nga VV"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci