Të fundit

Disa arsye pse festa e Shën Valentinit ishte e ndaluar në Arabi

Shkurti është njohur prej kohësh si muaji i dashurisë pasi Dita e Shën Valentinit festohet gjerësisht çdo vit më 14 të këtij muaji.

Në shumë vende, njerëzit e festojnë këtë rast duke u dhënë çokollata, lule dhe kartolina të dashurve të tyre.

Megjithatë, ka disa vende që e kanë ndaluar festën e Ditës së Shën Valentinit pasi nuk është pjesë e fesë së tyre.

Në postimin e sotëm, le të zbulojmë se cilat janë arsyet që festa e Shën Valentinit nuk ishte e lejuar në Arabinë Saudite

1-Arabia Saudite

Arabia Saudite është një komb mysliman i vendosur në Azinë Jugperëndimore dhe që përfshin shumicën e Gadishullit Arabik.

Meqenëse shfaqjet publike të dashurisë në Arabinë Saudite janë tabu, festimi i Ditës së Shën Valentinit shkoi kundër ideologjive të vendit.

Prandaj, më 14 shkurt, festimi ose shitja e çdo sendi të lidhur me Ditën e Shën Valentinit, si trëndafila të kuq ose arushë pelushi ishin të ndaluara. Në këtë ditë, dyqanet mund kontrolloheshin nga autoritetet.

Çdo gjë që lidhej me Ditën e Shën Valentinit konfiskohej dhe pronarët e dyqaneve që kishin shkelur ligjin arrestoheshin dhe ndëshkoheshin.

Në fakt, në vitin 2014, pesë shtetas sauditë u dënuan me 39 vite burg pasi u kapën duke kërcyer me gjashtë gra me të cilat nuk ishin martuar.

Qëndrimi i vendit ndryshoi në vitin 2018 kur ish-kreu i policisë fetare deklaroi se kremtimi i dashurisë nuk është kundër mësimit islam, sepse është universal.

Pra, pas vitesh ndalimesh dhe kufizimesh të policisë fetare, të rinjtë tani mund ta festojnë ligjërisht këtë ditë.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci