Të fundit

Escobar: Veprimet e njëanshme të Kosovës do të kenë pasoja

I dërguari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, sot ka deklaruar se vendi i tij ishte plotësisht i qartë se nuk mund të ketë veprime të njëanshme dhe se veprimet e tilla do të kenë pasoja.

Siç shkruan agjencia serbe Tanjug, përkitazi me vendimin e Kosovës për shtyrjen e zbatimit të dekretit të BQK-së për ndalimin e dinarit në Kosovë, Escobar ka thënë se për këto çështje duhet të komunikohet me afate që nuk prekin popullatën.

“Ne jemi të gatshëm të ndihmojmë në zgjidhjen e problemit, por Serbia dhe Kosova duhet të kthehen në dialog dhe të respektojnë marrëveshjet ekzistuese”, ka thënë ai, transmeton Paparaci.

I pyetur nëse adresa për të ndihmuar serbët në Kosovë është në Bruksel apo në Uashington, ai edhe një herë ka theksuar se SHBA e mbështesin plotësisht dialogun nën patronazhin e BE-së dhe bëjnë të gjitha përpjekjet për ta vazhduar atë, sepse dialogu është i vetmi kanal për zgjidhjen e çështjeve në mes dy vendeve.

“Përkrahja jonë teknike, mbështetja jonë ekonomike dhe ndikimi ynë politik qëndron prapa dialogut. Në fund të fundit, aspirata jonë më e madhe është që Kosova dhe Serbia të anëtarësohen në Bashkimin Evropian. Dhe në ndërkohë që të zhvillojnë marrëdhëniet bilaterale paqësore, produktive dhe efikase”, ka thënë Escobar./Paparaci.com

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci