Të fundit

Zelensky: Mirënjohës ndaj senatorëve amerikanë për ndihmën për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky deklaroi se ishte mirënjohës ndaj senatorëve amerikanë që votuan sot ndihmën për Ukrainën, ndihmë e cila megjithatë rrezikon të bllokohet në Dhomën e Përfaqësuesve.

”Për ne në Ukrainë, vazhdimi i ndihmës amerikane bën të mundur shpëtimin e jetëve njerëzore nga terrori rus”, tha Zelensky.

”Ne po luftojmë për liri dhe demokraci”, theksoi ai në X.

Senati i SHBA ka dhënë miratimin e tij për një paketë ndihme prej 95,3 miliardë dollarësh për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin, pas shumë javësh negociatash.

Projektligji kaloi me 70 vota pro dhe 29 kundër në dhomën e udhëhequr nga demokratët.

Por, fati i tij në Dhomën e Përfaqësuesve të kontrolluar nga republikanët nuk është aspak i sigurt, pasi ish-presidenti dhe kandidati kryesor i vitit 2024, Donald Trump u ka kërkuar republikanëve të shmangin miratimin e legjislacionit që do t’i jepte presidentit Joe Biden një shans për të pretenduar një fitore legjislative.

Dy politikanët ka të ngjarë të luftojnë për presidencën – edhe një herë – në nëntor.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës konsiderohen aleati më i rëndësishëm i Ukrainës në mbrojtjen kundër pushtimit rus.

Që nga fillimi i luftës në shkurt 2022, administrata Biden ka ofruar ose ka premtuar ndihmë ushtarake në vlerë prej më shumë se 44 miliardë dollarë për Kievin.

Paketa e ndihmës e miratuar nga Senati përfshin rreth 60 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën, shumica e të cilave është caktuar për mbështetje ushtarake.

Kjo është afërsisht shuma që Biden kishte kërkuar fillimisht.

Drafti përfshin gjithashtu 14 miliardë dollarë për Izraelin, si dhe miliarda ndihmë për Tajvanin dhe partnerët e tjerë në vendet e Indo-Paqësorit.

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci