Të fundit

Kanadezja rrëfen kontrabandën e pajisjeve elektronike për ushtrinë ruse

Një grua kanadeze me origjinë ruse e ndaluar në Shtetet e Bashkuara është deklaruar fajtore për kontrabandën e pajisjeve elektronike të sanksionuara në Rusi. Sipas Ukrinform, transmetuesi publik kanadez CBC News e raporton këtë duke iu referuar dokumenteve të gjykatës amerikane.

“Gruaja ruse kanadeze është deklaruar fajtore për rolin e saj në një skemë shumëmilionëshe për dërgimin e pajisjeve elektronike në Rusi për përdorim ushtarak në luftën kundër Ukrainës”, thuhet në artikull.

Vihet re se 32-vjeçarja Kristina Puzyreva u arrestua në fillim të këtij viti në Manhattan. Ajo pranoi se kishte lehtësuar transferimin e pjesëve për UAV (mjet ajror pa pilot) dhe raketa të drejtuara në Rusi në kundërshtim me sanksionet.

Sipas zbatimit të ligjit amerikan, Puzyreva veproi së bashku me bashkëshortin e saj Nikolay Goltsev, si dhe shtetasin rus Salimdzhon Nasriddinov, të cilët gjithashtu u arrestuan, por ende nuk e kanë pranuar fajin.

Puzyreva, e cila jetonte në Montreal, mori më shumë se 150 pako nga kompani të ndryshme amerikane në adresën e saj të shtëpisë. Disa nga pjesët që ajo mori u gjetën më vonë në armët ruse të shkatërruara në Ukrainë. “Në përgjithësi, skema filloi në janar të vitit 2022 dhe përfundimisht përfshinte më shumë se 300 dërgesa të paligjshme me vlerë afërsisht 10 milionë dollarë”, tha CBC News./Ukrinform

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci